„Aubrey“ šampūnai: kai turtinga sudėtis aukščiau sertifikato

2014-10-27
„Aubrey“ šampūnai: kai turtinga sudėtis aukščiau sertifikato

Tinklaraščio „Pati sau“ autorės interviu su Guoda Azguridiene apie natūralias plaukų priežiūros priemones „Aubrey“ - išsamiai, kuo šios firmos šampūnai tokie ypatingi ir išsiskiriantys. 2012 metai.

Dėl šio interviu sveikos gyvensenos tyrinėtojai Guodai Azguridienei parašiau pati. Prieš trejus metus jos paskatinta pirmą kartą išbandžiau „Aubrey“ šampūnus. Per visą šį laiką eksperimentavau su skirtingomis šios kompanijos šampūnų rūšimis, pripažįstu, bandžiau ir kitus, tikėdamasi rasti ką nors panašaus ar net geresnio.

Įvairių buteliukų turinio tyrimai šiandien mane sugrąžino ten, kur viskas prasidėjo – prie „Aubrey“ produktų. Galbūt todėl, net labiau už savo skaitytojas, man knieti išsiaiškinti, kas juose slypi tokio, ko neturi kiti.

–  Trumpai pristatykite kompaniją „Aubrey“. Kuo ji ypatinga ir išsiskiria iš kitų?

– „Aubrey“ (buv. „Aubrey Organics“) – labai jauki ir žmogiška kompanija. Gal net truputį senamadiška. Ji nė iš tolo neprimena politiškai korektiškų, piariškai nudailintų, nuasmenintų kosmetikos pasaulio liūtų. Aubrey Hamptonas šią kompaniją įkūrė 1967 metais. Jis pats sukūrė visų produktų receptūras, įdiegė savo natūralios kosmetikos bei jos gaminimo etikos standartą, pats produktus pristatinėjo. Ir apskritai, jis elgėsi su savo kūriniais taip, kaip jam atrodė reikalinga, pavyzdžiui, visuotinai jų nesertifikavo. Jam atrodė juokinga mokėti už kontrolę tiems, kurie dar nebuvo gimę, kai jis jau gamino alternatyvą cheminei kosmetikai. Po A. Hamptono mirties 2011-aisiais kompanija tęsia įkūrėjo misiją ir tradicijas. Tiesa, tik pavadinimą turėjo pakeisti, nes neturint ekologiško sertifikato gaminiams nevalia vadintis Organics.

– Koks „Aubrey“ gaminamų produktų arkliukas?

− „Aubrey“ produktai išsiskiria tuo, kad turi aiškų charakterį: jie sodrūs, kvapnūs, turtingi savo sudėtimi. Pažvelkite į INCI – neretai rasite virš 30 skirtingų augalų. Ir toli gražu ne tik gerai pažįstamų, bet ir netikėtų. „Aubrey“ kosmetika iš tiesų natūrali. Natūralios, kokybiškos medžiagos, kūrėjo žinios, talentas ir aistra padarė ją neįtikėtinai stiprią. Jei rasite sau skirtą produktą, nenorėsite jo keisti į nieką kitą.

– Pakalbėkime apie šampūnus – kuo jie verti mūsų dėmesio?

– „Aubrey“ šampūnai ne tik plauna, bet ir tausoja plaukus – natūralumo prasme jų sudėtis yra be priekaištų. Kondicionieriai neįtikėtinai turtingi, gali būti naudojami kaip plaukų kaukės. Neabejotinai nustebins didžiulis pasirinkimas – šampūnai suskirstyti ne tik pagal plaukų tipą ar bėdas (lūžinėjantys plaukai, jautri galvos oda), bet ir atsižvelgiant į norimą šukuoseną. Yra keturios šampūnų grupės: sausiems, normaliems, riebiems plaukams ir specialiai priežiūrai (jautriai galvos odai, probleminei galvos odai, dažytiems plaukams).

– Sudėtis, kaina, kokybė – kaip, Jūsų manymu, „Aubrey“ šampūnai atspindi šios trejybės proporcijas?

– Manau, kad proporcijos atspindėtos idealiai. Žinau, kad daugelį iš pradžių sutrikdo kaina, tačiau atkreipkite dėmesį į šampūno buteliuko dydį ir tuomet kainą perskaičiuokite į tą kiekį, kuris mums labiau įprastas – 200 arba 250 ml. Maloniai nustebsite. Taip pat atsižvelkite į sudėtį. Kad ji natūrali – pasakyti per maža. Ji ypač turtinga, todėl plaukai drėkinami, maitinami ir tausojami. „Aubrey“ šampūnai išplauna gerai, bet nepalieka odos „ant ledo“ – plaukai aprūpinami apsauga, o balzamas šį efektą dar labiau sustiprina.

– Kas sudaro šampūno, balzamo bazę – tą masę, į kurią įmaišomi aliejai, ekstraktai ir kitos veikliosios medžiagos?

– Šampūnų sudėtys gana skirtingos, bet į visus juos įeina dejonizuotas vanduo, alavijas, kokoso aliejaus bei kukurūzų aliejaus muilas (plaunanti medžiaga). Į sausiems, normaliems plaukams bei specialiai priežiūrai skirtus šampūnus įeina hidrolizuoti nemodifikuotos sojos baltymai. Kondicionierių pagrindą sudaro cetil alkoholis (kokoso riebalų alkoholis).

– Ar, palyginti su kitais produktais, šampūną pagaminti sudėtinga?

– Lyginant su kremais, tonikais, kaukėmis, pieneliais, balzamais lūpoms ir kitais produktais, šampūnus ir kūno prausiklius pagaminti yra sunkiau. Ypač šampūnus. Jie turi išplauti pagal chemijos apsuptyje gyvenančios visuomenės standartus, taip pat turi priimtinai kvepėti ir atrodyti. O tai padaryti su natūraliais ingredientais yra ir sudėtingiau, ir gerokai brangiau.

– Dabar ekologiškų prekių parduotuvėse galima rasti nemenką šampūnų pasirinkimą. Kaip vertinate juos?

– Ne visi ekologiškų produktų parduotuvėse parduodami šampūnai yra iš natūralių ingredientų. Yra gana plati vadinamoji „pilkoji“ zona. Tokia kosmetika angliškai ir vokiškai vadinama „panaši į natūralią“, „beveik natūrali“. Prisidengiant šiuo pseudo natūralumu tokios kosmetikos pardavimai sparčiai auga, ypač prekybos centrų „ekologiškose“ lentynose. Tai būdinga ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai.

– Kokiais triukais naudojasi kosmetikos gamintojai, norėdami įsiteikti vartotojams?  

– Pagrindinis triukas yra žema kaina. Labai dažnai ekologiškos ir natūralios kosmetikos gamintojai nesusilaiko nepadarę produkto pigesniu, įdėdami pseudo natūralią plaunančią medžiagą arba tiesiog daugiau sintetikos. Sertifikatas nuo to nesaugo. Labai garsūs, bet žemi ekologiški standartai, tokie kaip „Ecocert“, leidžia naudoti medžiagas, kurias, pavyzdžiui, ekologiškos „Soil Association“ ir netgi natūralios BDIH kosmetikos standartai draudžia.

Kitas triukas – tai paskleistas mitas, kad jei produktas ekologiškas, jis bus veiksmingas. Deja, ekologiškas sertifikatas patvirtina, kad produkte nėra to, ko pagal standartą neturėtų būti, tačiau negarantuoja, kad tai, kas jame yra, yra kokybiška ir jums tinka. Pavyzdžiui, šampūne gali būti vanduo, plaunanti medžiaga ir dar vienas kitas veiklusis ingredientas, suteikiantis kvapą ir spalvą. Tačiau tas, kuriame bus visa puokštė gerai suderintų aliejų, ekstraktų, molio, dumblių ar kitų plaukams bei odai reikalingų medžiagų, veiks nepalyginti geriau.

– Ar Lietuvoje parduodama „Aubrey“ produkcija turi ekologiškos kosmetikos sertifikatą?

– „Aubrey“ gamykla (JAV, Florida) yra sertifikuota kaip ekologiškos kosmetikos gamintoja, tačiau sertifikuotų produktų turi mažai. Tam yra keletas priežasčių, iš kurių pirmoji, mano jau minėta, yra užkoduota kompanijos politikoje – laikytis savo etikos standartų ir niekam nieko neįrodinėti. Tiesa, yra ir pragmatiškų priežasčių. Kadangi JAV sertifikuotojas kosmetikai taiko tokius pačius ekologiškumo standartus kaip ir maistui (100 proc. ekologiškų ingredientų), nedaug produktų tokius kriterijus gali atitikti. Šampūnai taip pat. Europoje standartai daug žemesni, nėra ką lyginti su „Ecocert“, kuris reikalauja tik 10 proc. ekologiškų ingredientų. Vokietijos rinkai skirta „Aubrey“ produkcija sertifikuojama BDIH sertifikatu, bet dėl to ji gerokai pabrangsta.

– Koks kitas kriterijus gali leisti pasitikėti gamintoju ir jo produkcija, jei ne sertifikatas?

– Sertifikatas yra tik pagalbinė priemonė vartotojo pasitikėjimui sukurti. Ir, kaip matome, ji gali ir klaidinti – įvairių sertifikavimo institucijų taikomi stipriai skirtingi standartai labiau painioja, nei padeda suprasti. Tikrasis vartotojo garantas yra gamintojas ir jo produktas. Gamintojas deklaruoja savo principus, savo gaminių natūralumą ar ekologiškumą, galų gale, pateikia sudėtį. Taip, norint suprasti sudėtį reikia nemenko išmanymo, bet šiandien yra daugybė pagalbininkų, padedančių tai padaryti.

– Ką reiktų žinoti pirmą kartą naudosiančioms natūralų šampūną?

– Pirmą kartą naudojant natūralų šampūną svarbu žinoti, kad jis neputos taip stipriai, kaip įprastas cheminis. Jis ir neturi putoti. Bet tai nereiškia, kad jis neplauna. Tiesiog reikia įgusti plauti su tokiu šampūnu: pirma plaukus gerai sudrėkinti, tada pirštais gerai ištrinkti galvą, vis po truputį užpilant vandens. Tada šiek tiek palaikyti ir vėl labai gerai išplauti vandeniu. Tik tada naudoti kondicionierių.

Kondicionieriumi reikia tepti plaukus, ypač jų galiukus, ne odą. Jei plaukai iki to laiko buvo prižiūrėti tik cheminėmis priemonėmis, gali užtrukti, kol senosios kosmetikos likučiai (pvz., silikonai) išsiplaus. Jei plaukai gležni ir jų mažai, jokio skirtumo gali ir nepasijusti. Jei plaukai vešlūs, stori, greičiausiai pasijus labiau. Tokiu atveju siūlyčiau rinktis stipriau plaunantį šampūną (skirtą riebiems plaukams), net jei plaukai ir sausi. Tik svarbu pasirinkti plaukų tipą atitinkantį kondicionierių.

Susiję produktai

leaf
Užsisakykite naujienlaiškį ir gaukite -10% nuolaidą kitam apsipirkimui