NAMŲ ŠVARA – kodėl rinktis ekologiškus skalbiklius, valiklius ir ploviklius?

2022-03-01
NAMŲ ŠVARA – kodėl rinktis ekologiškus skalbiklius, valiklius ir ploviklius?

Jeigu jums svarbu, ką dedate į burną ar tepate ant odos, tiek pat turėtų rūpėti ir tai, kuo skalbiate rūbus, valote dušo kabiną ar plaunate indus. Pirmiausia dėl to, kad net išskalavus dalis buitinės chemijos lieka mūsų skalbiamuose rūbuose, patalynėje, ant grindų, indų ir kitų paviršių.

Taip pat verta susimąstyti apie tai, kur po mūsų naudojimo nuteka įvairiais valikliais ir skalbikliais „pagerintas“ vanduo. Dalis chemijos nusėda žemėje, dalis patenka į gruntinius vandenis, kuriais troškulį malšiname patys, o dar kita dalis nuplaukia į jūrą, patenka į vandenynus. Nuo to dumblėja vanduo, ima sirgti gyvūnai. Visos kenksmingos medžiagos nugula aplinkoje, kurioje mes patys gyvename bei turės gyventi ateities kartos. Kviečiame apgalvoti savo vartojimo įpročius ir namų švaros priemones rinktis atsakingai – bent nedidele dalimi prisidedant prie mažesnės apalinkos taršos.

Kas yra ekologiškas maistas ir kosmetika, žino jau daugelis – laikantis griežtų auginimo ir gamybos standartų produktams suteikiami atitinkami ekologiškumą patvirtinantys sertifikatai. Tačiau, kas yra ekologiškos buitinės švaros priemonės – apibrėžti sudėtingiau. Vieno bendro ekologiškų švaros priemonių standarto nėra. O tie standartai, kurie egzistuoja, nėra tokie žinomi, kaip kosmetikos pramonėje.

Namų švaros priemonių ekologiškumas matuojamas ne pagal ekologiškų ingredientų kiekį, o pagal poveikį aplinkai. Jis, žinoma, labiausiai priklauso nuo sudėties, bet šiek tiek kitu kampu. Iš maisto ir kosmetikos tikimės, kad visi ingredientai bus maitinantys, t.y. naudingi mūsų organizmui. Buitinių švaros priemonių mes nevalgome ir ant odos netepame, priešingai – stengiamės, kad jų kuo mažiau patektų į mūsų organizmą. Iš šių priemonių tikimės efektyvumo, kad gerai plautų, bet kuo mažiau kenktų mums ir gamtai – pagal kenkimo lygį ir vertinamas jų ekologiškumas.

Švaros priemonės vadinamos ekologiškomis, kai jos atitinka tam tikrus bendrus ir specifinius kriterijus:

        • pats bendriausias kriterijus – jos turi mažiau kenkti aplinkai nei įprastinės;
        • plovikliai (tenzidai, paviršinio aktyvumo medžiagos, PAM), patekę į aplinką, turi suskilti į nekenksmingas medžiagas ir per kuo trumpesnį laiką;
        • pakuotės turėtų būti tik tiek, kiek būtina, ir ji turi būti perdirbama;
        • ant gaminio turi būti pateikiamos tikslios instrukcijos, kiek ir kokiais atvejais priemonės reikia;
        • turi labai gerai ir efektyviai plauti, netgi žemoje temperatūroje;
        • ir kita.

Iš dar tikslesnių kriterijų paprastai žiūrima, kiek gaminyje yra fosforo, ar gamyboje naudojama nafta, ar yra chloro, fosfatų bei kitų pavojingų ingredientų, ar yra GMO produktų, kokie ir kiek naudojama kvapų bei konservantų. Į visus šiuos klausimus atsako konkretus standartas, nurodydamas žinomų bei įtartinų ingredientų ribas.

Naudojant priemones, kuriose gausu įtartinų ingredientu, galima žala sveikatai – įkvepiant, liečiant rankomis, dėvint išskalbtus rūbus. Įprastiniai plovikliai gali sukelti daugybę sveikatos problemų: nuo nedidelių sudirgimų iki astmos priepolių.

Siekiant įvertinti žalą gamtai – svarbiausia žaliavų kilmė. Tarkime, naftos chemijos produktai sunkiai suyra, todėl kenkia tiek dirvožemiui ir vandeniui, tiek augalams, gyvūnams ir žmogui. Jei kaip žaliava naudojamos gyvūnų dalys (pvz., taukai) arba produktai bandomi su gyvūnais, toks gamintojas negali būti laikomas ekologišku. Buitinėje chemijoje ypač vengtinas ingredientas yra fosfatai – patekę į nutekamuosius vandenis jie veikia kaip trąša ir skatina vandens telkinius uždumblėti, o dėl šio proceso žūsta vandens gyvūnai. Fosfatų naudojimas ES ribojamas skalbimo milteliuose, tačiau kituose produktuose jų kiekis priklauso nuo gamintojo taikomo standarto.

Trečioji žalos rūšis susijusi su produkto efektyvumu. Ji retai minima gamtosauginėje literatūroje, bet yra ne mažiau svarbi, nes tiesiogiai veikia vartotojų elgesį. Ekologiški plovikliai turėtų valyti ne prasčiau nei neekologiški. Priešingu atveju, arba žmonės jų naudos daugiau (tolygu daugiau atliekų), arba grįš prie įprastinių, labiau teršiančių. Džiugu, kad šiandien daugelis ekologiškų švaros priemonių gamintojų geba sukurti pakankamai efektyviai skalbiančias ir valančias priemones.

Liko neatsakytų klausimų apie ekologiškas buitines švaros priemones? Dar išsamiau skaitykite šiuose straipsniuose >

Susiję produktai

leaf
Užsisakykite naujienlaiškį ir gaukite -10% nuolaidą kitam apsipirkimui