Šampūnas kūdikiams - išmokime skaityti sudėtį l Guoda Azguridienė

2014-12-17
Šampūnas kūdikiams - išmokime skaityti sudėtį l Guoda Azguridienė

Dabar daug kalbama apie kosmetiką kūdikiams ir natūralios bei ekologiškos kosmetikos privalumus. Viena vertus tai padeda besidomintiems susirasti informacijos, kita vertus - užliūliuoja. Susidaro įspūdis, kad nuolat linksniuojamų blogųjų ingredientų yra gal vos viename kitame produkte, kurio aš ... tikrai neperku. Nes juk negali taip atvirai vidury baltos dienos patogiausiose lentynose stovėti produktai, kurių sudėtyje yra tiek įtartinų medžiagų! Bet, pasirodo, gali.

Patikrinkite patys: paprastų sausainių, prieskonių mišinių, saldžiųjų gėrimų, ledų sudėtį. Ypač tų, kur populiarūs ir pigūs. Apie kosmetiką tai pasakytina dar labiau negu apie maistą. Visų pirma dėl to, kad joje daug daugiau nespecialistui nepažįstamų ingredientų, o sudėtys rašomos ne bendrine kalba, o INCI terminais. Taigi, jei patarimas skaityti perkamų produktų sudėtis maisto etiketėse erzina dėl smulkaus šrifto ir laiko stokos, tai kosmetikos atveju gali atrodyti apskritai neprasmingas. Tačiau bendra taisyklė galioja ir kosmetikai - kuo daugiau nesuprantamų pavadinimų gaminio sudėtyje, tuo atidžiau reikia studijuoti kitus ženklus ant pakuotės. Renkantis kosmetiką kūdikiui ar į alergijas linkusiam žmogui, galioja ir kita bendra taisyklė - vengti gaminių, kuriuose daug sudedamųjų dalių. Jei pažįstate ekologiškos bei natūralios kosmetikos sertifikatų ženkliukus (apie juos parašysiu kitą kartą), gilintis į sudėtį gali ir neprireikti. Tačiau ekologišką ir natūralią kosmetiką atskirti nuo sintetinės įprastinės galima ir pagal sudėtį.

Pateiksiu dviejų kosmetikos produktų sudėčių pavyzdžius. Pasirinkau šampūnus kūdikiams. Visų pirma dėl to, kad tai aktualus produktas, naudojamas beveik visų. Antra, sudėties požiūriu, šampūnas yra sudėtingas produktas ir jį labiau reikia „gaminti“ pasitelkiant mokslą bei technologijas nei, tarkime, kremą. Šampūnas turi plauti - taigi turi būti plaunančioji medžiaga, kuri įprastinėje kosmetikoje dažniausiai gaminama iš agresyvių medžiagų. Taip pat šampūnui aktualus yra konservavimas, mat sudėtyje yra daug vandens. Taigi pažvelkime, kaip savo šampūnus kūdikiams komponuoja du skirtingi gamintojai.

Ekologiškas šampūnas kūdikiams
Aqua, Coco glucoside, Olea europaea fruit oil*, Calendula officinalis flower extract*, Levulinic acid and sodium levulinate and glycerine (plant origin), Xanthan gum, Aloe barbadensis leaf juice powder*, Chamomilla recutita flower extract*, Lavandula angustifolia oil*, Citric acid, Anthemis nobilis flower oil*. * išauginta bei pagaminta pagal ekologiškumo standartą.

Ko galėtumėme iš šios sudėties nesuprasti, yra „coco glucoside“ ir „levulinic acid“ bei „sodium levulinate“. Visa kita yra augalinių produktų pavadinimai: alyvuogių aliejus, medetkų ir ramunėlių ekstraktai, alavijų lapų milteliai, levandų ir ramunėlių eteriniai aliejai, citrinos rūgštis, ksantano derva. Kokoso gliukozidas yra iš kokosų ir cukraus gaunama plaunanti medžiaga, pati švelniausia plaunanti medžiaga, naudojama šampūnuose. Levulino rūgštis bei jos natrio druska - visiškai saugiomis laikomis ir net griežčiausių standartų leidžiamos medžiagos.

Labai populiarus šampūnas kūdikiams
Water, PEG-80 Sorbitan Laurate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Trideceth Sulfate, PEG-150 Distearate, Phenoxyethanol, Glycerin, Citric Acid, Fragrance, Sodium Benzoate, Tetrasodium EDTA, Polyquaternium-10, Ethylhexylglycerin, Sodium Hydroxide, Potassium Acrylates Copolymer, Yellow 6, Yellow 10.

Iš šių ingredientų net 8 klasifikuojami, kaip potencialiai toksiški (įvairiais aspektais: dėl poveikio odai, akims, kvėpavimo sistemai, kancerogenininiai ir pan.), tarp jų du papildomai, kaip provokuojantys alergijas. Informaciją apie potencialią žalą nesunku rasti internete esančiose duomenų bazėse, tarp kurių yra labai solidžių (pvz., EWG's Skin Deep). Iš šioje sudėtyje esančių ingredientų nesunku atpažinti keturis: vanduo, citrinos rūgštis, glicerinas ir kvapai. Galima būtų sakyti, kad bent jau tuo ji nesiskiria nuo natūralios kosmetikos. Tačiau paprastai skiriasi. Glicerinas ir kvapai natūralioje bei ekologiškos kosmetikos gamyboje išgaunami iš augalų. Sintetinėje įprastinėje  - iš naftos. Kosmetikos ingredientų standartai leidžia rašyti tiesiog „kvapai“, nenurodant, iš ko jie gaunami.

Tikiuosi, kad pateiktas pavyzdys padės geriau įsivaizduoti, kuo skiriasi natūrali kosmetika nuo sintetinės ir patarimas perskaityti bent jau kūdikiui perkamos kosmetikos sudėtį nėra toks beprasmis, kaip daugeliui atrodo.

Autorė: Sveikos gyvensenos tyrinėtoja Guoda Azguridienė.

Susiję produktai

leaf
Užsisakyk naujienlaiškį ir gauk -10% nuolaidą kitam apsipirkimui