MAISTO PAPILDAI IMUNITETUI: KĄ BŪTINA ŽINOTI JUOS RENKANTIS - Ypatybės. Įsisavinamos formos. Vartojimas

2023-02-01
MAISTO PAPILDAI IMUNITETUI: KĄ BŪTINA ŽINOTI JUOS RENKANTIS - Ypatybės. Įsisavinamos formos. Vartojimas

Kai šaltuoju sezonu pradeda kibti įvairios peršalimo ligos, virusai – suskumbame stipriti imunitetą įvairiomis priemonėmis – maisto papildai – vienas populiariausių pasirinkimų. Pastebime, kad LIVIN pirkėjai gana dažnai ateina pasimetę ir visiškai neįvertina, kokių formų turi būti vitaminai ar mikroelementai, kad organizmas juos sėkmingai įsisavintų, kokiu paros metu juos gerti, su maistu, ar iki jo.

Vasarį skelbdami sveikatos mėnesiu, dalinamės sertifikuotos suaugusiųjų ir vaikų dietistės Marinos Liepis parengta išskirtine medžiaga, apie svarbiausius imunitetą stiprinančius vitaminus, mikroelementus, jų pasirinkimus, įsisavinimą, vartojimo ypatumus. Tai privalo žinoti kiekvienas, norintis, kad maisto papildai būtų efektyvūs. Be to, Marina Liepis, išskirtinai su LIVIN draugais dalinasi savikotrolės testais, kuriais remdamasis galėsi nustatyti, ar tau netrūksta žemiau aprašytų vitaminų, mikroelementų. Šie testai skirti savikontrolei ir neatstoja specialisto konsultacijos, tačiau juos atlikę, bazinius signalus, apie galimą medžiagų trūkumą tikrai išgirsite. 

Kas yra imunitetas? 

Imunitetas – tai apsauga nuo įvairių virusų, bakterijų, infekcijų, svetimkūnių ir kitokių kenksmingų išorinių organizmų. Įsivaizdavimui, galima pasakyti, jog imuninę sistemą sudaro „gerosios“ ląstelės, kurios organizme aptinka „priešą“ ir jį eliminuoja. Kas signalizuoja apie silpną imunitetą? Silpnu laikomas toks imunitetas, kuris dažnai nepajėgia atremti net ir paprasčiausių ligų: herpes virusų, peršalimo (daugiau nei 4–5 kartus per metus), alergijų, odos ir gleivinės infekcijų. Nusilpusį imunitetą taip pat išduoda nuolatinis nuovargis, apatija, silpnumas. Imunitetą formuoja kompleksinės priemonės. Visų pirma, sveika mityba ir aktyvus gyvenimo būdas. O norint visapusiško imuninės sistemos veiklos palaikymo, prie jo labai svarbu prijungti ir maisto papildus. Kodėl? 
Deja, šiuolaikinio modernaus žemės ūkio sąlygomis išaugintuose maisto produktuose tėra minimalus naudingųjų medžiagų kiekis. Daržovės ir vaisiai auginami nualintoje žemėje arba šiltnamiuose, todėl šiuolaikiniai maisto produktai neturi didelės biologinės vertės organizmui. Be to, šiuolaikiniai ūkiai derliui padidinti ir kovai su kenkėjais naudoja daugybę chemijos (pavyzdžiui, nitratus).
Net ir neapdorotos daržovės ir vaisiai ant prekystalio nėra pakankamai vertingi, o maisto pramonės įmonėse apdoroti produktai praranda dar daugiau maistingųjų medžiagų. Žmonės dažnai perka dirbtiniais dažikliais pagražintus, įvairių skonių stiprikliais paskanintus ir konservantų bei kitokios chemijos prifarširuotus maisto produktus. Tenkinasi tuo, kas lieka ilgai laikytuose, užšaldytuose, termiškai ir kitaip pramonės apdorotuose produktuose. Taip paruoštuose maisto produktuose vitaminų ir mineralų sumažėja dešimteriopai. Taigi, kai trūksta šių medžiagų, su maistu gauna pakankamai kalorijų, o naudingųjų medžiagų - ne. Daugelis žmonių, dėl tam tikrų priežasčių, ribodami ir natūralios mėsos, žuvies, kiaušinių ir kitų gyvūninės kilmės produktų vartojimą, negauna svarbių gero imuniteto elementų.


Vandenyje tirpūs vitaminai: C, B12, B9, B6


Vitaminas C

Nauda: padeda palaikyti normalią energijos apykaitą, nervų bei imuninės sistemos veiklą, gali padėti sumažinti susirgimo simptomus, stiprina nagus ir plaukus, sulėtina odos senėjimo procesus ir apsaugo odą nuo UV poveikio, stimuliuoja medžiagų apykaitą. Vitamino C maisto papildai dažnai rekomenduojami siaučiant peršalimo infekcijoms, nusilpus imuninei sistemai, patiriant nuovargį ar siekiant atstatyti organizmą po ligų. Taip pat jų vartojimas patartinas rūkantiesiems, piktnaudžiaujantiems alkoholiu ir kitomis psichoaktyviosiomis medžiagomis, ar tiesiog norintiems palaikyti tinkamą maistinių medžiagų balansą organizme. Vitaminas C pagerina geležies įsisavinimą, dalyvauja cholesterolio metabolizmo apykaitoje, apsaugo vitaminą A ir užlaiko jį ląstelėse, taip formuodamas stiprų imunitetą. Dažnai vadinu vitaminą C – organizmo imuniteto dirigentu, nes būtent jis reguliuoja visų kitų vitaminų poveikį organizmo atsparumui. 
Vitaminas C yra tirpus vandenyje. Tai reiškia, jog patekęs į organizmą, vitaminas C suskyla organizmo skysčiuose ir nėra kaupiamas riebaliniame audinyje, kaip, pavyzdžiui, vitaminas A, E ar D. Turime pasirūpinti, kad kasdien jo gautume su maistu arba vartodami maisto papildus.
Formos: rinkoje yra pačių įvairiausių vitamino C maisto papildų, kurie skiriasi pagal savo formą, veikimo būdą, veiksmingumą. Vieni naujausių – liposominiai vitamino C maisto papildai, kurie yra laikomi naujos kartos preparatu. Taikant liposominę technologiją, vitaminas C yra patalpinamas į liposomas – riebalines mikrokapsules („liposominius burbuliukus“, fosfolipidus), kurios padeda lengvai ir saugiai pernešti vitaminą C į kraujotakos sistemą, iš kur jis pasiekia reikalingas organizmo ląsteles.
Dėl specialios membranos struktūros, liposomos yra labai panašios į žmogaus ląsteles, todėl, patekusios į virškinimo traktą, jos yra apsaugomos nuo skrandžio rūgšties poveikio ir lengvai prisitvirtina prie žarnyno sienelių, skirtingai nei daugelis tradicinių maisto papildų, kurių didžioji veikliųjų medžiagų dalis yra suardoma skrandyje. 
Nustatyta, kad liposominis vitaminas C gali būti net 3-6 kartus efektyviau įsisavinimas, negu tradicinis vitaminas C.
Be to, natūralios sudėties liposominiai maisto papildai yra daug lengviau toleruojami, todėl ypač tinkami žmonėms, susiduriantiems su virškinimo trakto problemomis, įskaitant padidėjusį skrandžio jautrumą ar rūgštingumą.
Labai geru pasisavinimu pasižymi ir vitaminas C su bioflavonoidais. Bioflavonoidai, vadinami vitaminu P, turi unikalių savybių, kurios padeda sustiprinti bendrą organizmo sveikatą. Veikdami skirtingais būdais bioflavonoidai padeda organizme formuotis sveikoms ir stiprioms ląstelėms. Bioflavonoidai pagerina vitamino C įsisavinimą, gerina kraujo apytaką ir padeda kovoti su virusais ar kitomis besusidarančiomis uždegiminėmis situacijomis organizme.
Vartojimas: šis vitaminas sąveikauja su Fe, B9, Se. Vitaminas C gerina Fe (geležies) pasisavinimą
- Svarbu žinoti, kad vitamino C negalima vartoti kartu su kitu elementu, atsakingu už imunitetą: B12. Tyrimai rodo, kad šių dviejų papildų vartojimas tuo pačiu metu gali sumažinti vitamino B-12 kiekį, kurį gaunate. Rekomenduojama vartoti šiuos papildus bent dviejų valandų intervalu, kad ne vienas nenueitų veltui. 

Rekomenduojami maisto papildai

ATLIK SAVIKONTROLĖS TESTĄ IR SUŽINOK, AR TAU TRŪKSTA VITAMINO C

Pirmyn į testą!


Vitaminas B12

NaudaB grupės vitaminai, yra aštuonių vandenyje tirpių vitaminų grupė, kurią sudaro skirtingi vitaminai-nariai: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ir B12. Kiekvienas jų turi individualų poveikį ir veikia organizmą bendrai. Vienas svarbiausių imuninei sistemai vitaminų – B12 pasisavinamas iš gyvūninės kilmės produktų, todėl vegetarams ir veganams reikia atidžiai peržiūrėti mitybos planą ir pasirūpinti, jog jiems netrūktų ypač šio vitamino. Jei nevalgotė mėsos, pasirūpinkite, kad jūsų vitaminų ir minėralų komplekse būtų B12, arba įsigykite jo atskirai.
B12 vitaminas svarbus daugelyje organizmo procesų. Padeda palaikyti normalią energijos apykaitą ir mažina pavargimo jausmą bei nuovargį. Vitaminai B12 padeda palaikyti normalią nervų sistemos veiklą ir psichologinę funkciją, todėl tai tiesiogiai susiję su nuotaika. B12 vitaminai svarbūs ir imuninės sistemos veiklai, be to atlieka tam tikrą funkciją ląstelių dalijimosi procese. Galiausiai, šis vitaminas, kaip ir geležis, padeda palaikyti normalų raudonųjų kraujo kūnelių susidarymą. 
Formos: vitamino B12 maisto papildai paprastai gaunami iš dviejų šaltinių: metilkobalamino arba cianokobalamino. Cianokobalaminas yra sintetinė B12 vitamino forma, kurios gamtoje nėra. Jis dažniau (bet ne visada) naudojamas papilduose ir traktuojamas kaip stabilesnis bei ekonomiškesnis (pigesnis), palyginti su kitomis B12 vitamino formomis. 
Skirtingai nei cianokobalaminas, metilkobalaminas yra natūraliai pasitaikanti B12 vitamino forma, kurios galima gauti ne tik vartojant maisto papildus, bet ir su maistu, pavyzdžiui, valgant žuvies, kiaušinių, mėsos, vartojant pieno.
Nors egzistuoja aiškūs metilkobalamino ir cianokobalamino skirtumai, visgi abi šios formos turi teigiamą poveikį sveikatai ir gali efektyviai užkirsti kelią vitamino B12 trūkumui organizme. 
Skirtumas tik toks, jog geriau įsisavinamas cianokobalaminas, o ilgiau organizme išlaikomas metilkobalaminas. Tačiau tiek viena, tiek kita forma gali efektyviai padėti užkirsti kelią vitamino B12 trūkumui. Lieka jums pasirinkti ar vartoti sintetinį B12 vitaminą cianokobalaminą ar visgi rinktis natūralų metilkobalaminą.
Vartojimas: svarbu žinoti, kad didelis baltymų kiekis gali neigiamai įtakoti šio vitamino pasisavinimą, todėl būtų protinga šį vitaminą vartoti 30-90 minučių prieš maistą. 
B12 nesuderinamas su askorbo rūgštimi (vitaminas C), vitaminais B1, B2, B6, vitaminais A ir E. Kadangi B12 suteikia energijos, patariu vartoti jį pirmoje dienos pusėje. Vitaminą rekomenduojama vartoti kartu su B9 ir B5, geriau pasisavinamas kartu su kalciu.

Rekomenduojami maisto papildai

ATLIK SAVIKONTROLĖS TESTĄ IR SUŽINOK, AR TAU TRŪKSTA VITAMINO B12

Pirmyn į testą!


Vitaminas B9

Nauda: dėl vitamino B9 trūkumo susergama anemija, atsiranda egzema, energijos trūkumas, skrandžio skausmai, depresija, jaučiamas nerimas ir įtampa, prastėja atmintis, suskilinėja lūpos, anksti pražyla plaukai, sumažėja leukocitų ir trombocitų. Trūkstant vitamino B9 pablogėja apetitas. Ir, galiausiai, nusilpsta imunitetas. 
Folio rūgšties stoka gali būti megaloblastinės anemijos priežastis. Tai anemijos rūšis, kai sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių eritrocitų skaičius ir sutrinka normalus jų funkcionavimas. Dėl folio rūgšties trūkumo susidaro dideli, nesubrendę eritrocitai – megaloblastai, kurie negali atlikti deguonies pernešimo funkcijos. Todėl pamažu didėja audinių deguonies badas. Atsiranda silpnumas, dusulys, krūtinės skausmas, nuovargis, širdies ritmo sutrikimai, odos blyškumas.
Folio rūgšties stokos pasekmė – bloga nuotaika, kuri laikui bėgant gali išsivystyti į klinikinę depresiją. Ilgą laiką trūkstant šio vitamino gali susilpnėti atmintis, kamuoti nemiga, nuolatinis nuovargis, nervingumas, nepagrįstas nerimas. Folio rūgšties poreikis didėja sveikstant po traumų ir operacijų, aktyviai sportuojant. Daugiau jos reikia linkusiems į anoreksiją, griežtai besilaikantiems augalinės mitybos, t. y. tiems, kurie atsisako gyvūninės kilmės produktų.
Formos: geriausiai organizmo įsisavinama forma L-metilfolatas.
Natūrali vitamino B9 forma, esanti maisto produktuose, yra folatai. Folio rūgštis – dirbtinai susintetinta medžiaga, kuri yra maisto papilduose ir vaistuose.
Tiek natūralūs folatai, tiek sintetinė folio rūgštis nėra metaboliškai aktyvūs junginiai, t.y. negali dalyvauti organizmo biocheminėse reakcijose. Kad pradėtų efektyviai veikti, organizme pirmiausia turi įvykti daug cheminių reakcijų, kurių rezultatas yra L-metilfolato susidarymas. Būtent L-metilfolatas yra biologiškai aktyvus folatas, kuris apsaugo nuo folio rūgšties trūkumo pasekmių. Bėda ta, kad dėl specifinio genetinio fermento trūkumo minėtos cheminės reakcijos ne kiekvieno žmogaus organizme vyksta sklandžiai, todėl vitaminas B9 gali nebūti įsisavintas.
Štai kodėl geriausia yra lengvai pasisavinama biologiškai aktyvi vitamino B9 forma – L-metilfolatas. Tai jau paruoštas vitaminas B9: apeinant ilgą transformacijos stadiją, L-metilfolatas iš karto absorbuojamas organizme.
Vartojimas: šis vitaminas sąveikauja su vitaminu C, vitaminu B12. 
Vitaminas C apsaugo folio rūgštį nuo oksidacinio poveikio. Folio rūgštis ir B12 sinergetiškai veikia vienas kitą ir gerina vienas kito funkcijas organizme, tačiau folio rūgtis gali užmaskuoti B12 trūkumą, kas gali lemti anemiją, todėl geriau vartoti B12 ir folio rūgštį kartu.
-Vitaminas B9 (folio rūgštis) ir cinkas (Zn) blokuoja vienas kitą. Kartu jie sukuria netirpų kompleksą, kurį organizmas beveik negali pasisavinti.

Rekomenduojami maisto papildai

ATLIK SAVIKONTROLĖS TESTĄ IR SUŽINOK, AR TAU TRŪKSTA VITAMINO B9

Pirmyn į testą!


Vitaminas B6

Nauda: vitaminas B6 (piridoksinas) dalyvauja baltymų ir aminorūgščių apykaitoje, taip pat dalyvauja ir riebalų apykaitoje, insulino gamyboje, raudonųjų ir baltųjų kraujo ląstelių formavimesi, fermentų ir kitų organizmo junginių sintezėje, reguliuoja ląstelių dauginimąsi bei diferenciaciją, ir taip stiprina imuninę sistemą. Vitaminas B6 svarbus ne tik nervų sistemos veiklai, bet ir organizmo atsparumui infekcijoms stiprinimui. 
Dėl stokos gali pakisti oda, atsirasti odos, gleivinės ir liežuvio uždegimai, įtrūksta lūpų kampučiai, nuovargis, prislėgtumas, susilpnėti imunitetas. Kai yra didelis trūkumas, sutrikdomos kepenų ir nervų sistemos funkcijos, kalcio, magnio ir fosforo panaudojimas. Žmogus nuolatos serga, nesugeba galutinai išsveikti net po menkiausiu peršališmų.
Formos: geriausia būtų rinktis šias šio vitamino formas: Pyridoxine phosphate, Pyridoxal phosphate and Pyridoxamine phosphate. Visos šios vitamino formos yra gerai pasisavinamos organizmo, tačiau pyridoxal phosphate forma yra geriausiai absorbuojama.
Vartojimas: šis vitaminas sąveikauja su cistėjinu, methioninu, niacinu, histaminu, karnitinu, taurinu, dopaminu, fosforu ir riboflaminu. Geriausia vartoti prieš miegą kartu su magniu, nes jie teigiamai sustipriną vienas kito veikimą.
Vandenyje tirpūs vitaminai geriausiai įsisavinami kai geriami tuščiu skrandžiu, todėl juos rekomenduojama gerti ryte, 30-90 min. iki pusryčių. Na, o jei pamiršote ir pirmiau suvalgėte pusryčius, tuomet luktelkite ir išgerkite juos praėjus 2 val. po valgio.
Vitamino B6 papildai gali sąveikauti su vaistais. 
-    Vitamino B6 papildai gali sąveikauti su cikloserinu, antibiotiku tuberkuliozei gydyti. Vitaminas B6 kartu su cikloserinu gali pažeisti nervų ląsteles;
-    Vartojant kai kuriuos vaistus epilepsijai gydyti, gali sumažėti vitamino B6 kiekis kraujyje, dėl ko sumažėja vaistų teigiamas poveikis kontroliuojant priepuolius;
-    Teofilinas (vartojamas astmai ir kitoms plaučių ligoms gydyti) gali sumažinti vitamino B6 koncentraciją organizme ir sukelti priepuolius.
+ Šis vitaminas sąveikauja su cistėjinu, methioninu, niacinu, histaminu, karnitinu, taurinu, dopaminu, fosforu ir riboflaminu. 

Tirpių vandenyje vitaminų atsargos organizme nėra kaupiamos. Tai reiškia, kad, jei suvartojate didesnį kiekį šių vitaminų, nei reikia, Jūsų organizmui, perteklius yra tiesiog pašalinamas su šlapimu.

Rekomenduojami maisto papildai

ATLIK SAVIKONTROLĖS TESTĄ IR SUŽINOK, AR TAU TRŪKSTA VITAMINO B6

Pirmyn į testą!



Neabejojame, kad informacija buvo naudinga. Kitą savaitę pasidalinsime dietistės Marinos Liepis straipsnio tęsiniu apie riebaluose tirpius vitaminus A, D, E, K

Susiję produktai

leaf
Užsisakyk naujienlaiškį ir gauk -10% nuolaidą kitam apsipirkimui