ALEPPO muilas – seniausias pasaulyje

2015-08-19
ALEPPO muilas – seniausias pasaulyje

Alepo muilas (arabiškai sapun ghar - tiesioginis vertimas būtų lauramedžio aliejaus muilas) daugeliui žmonių simbolizuoja kažką ypatingo. Šio muilo gaminimo tradicijos yra gerokai senesnės  nei daugelio šiandien gaminamų įvairių ploviklių ar skalbimo priemonių. Alepo muilas laikomas pirmuoju visų laikų muilu (!), yra populiarus visuose Vidurio Rytuose ir toli už jo ribų.

Alyvuogių ir lauramedžio aliejai paprastai yra pagrindinės sudedamosios šio muilo dalys. Dažančios medžiagos, dirbtinės kvapiosios medžiagos, putų stabilizatoriai ir kiti priedai yra nenaudojami gaminant tikrą tradicinį Alepo muilą - tik senamadiškos muilo gamybos technologijos ir nieko iš šiuolaikinės chemijos. Paprastumas ir daug darbo bei laiko reikalaujantis gamybos procesas padaro šį muilą ypatingu, draugišku odai ir aplinkai. Jo savybės plačiai vertinamos visame pasaulyje.

Muilo istorija ir gamyba

Alepo muilas gimė dar Antikos laikais, viename seniausių pasaulyje Alepo mieste Mesopotamijoje (dabartinėje Sirijoje), nuo kurio ir kilo muilo pavadinimas. Pirmą kartą į Europą buvo atvežtas kryžiuočių XI amžiuje. Jau daugelį amžių nesikeičia Alepo muilo formulė. Net ir šiandien tradiciškai gaminamas maišant lauramedžių ir alyvuogių aliejus su šarmu bei vandeniu, nenaudojant absoliučiai jokių cheminių ar kitokių priedų.

Muilo gamyba, kai aliejai kaitinami ir maišomi, paprastai vyksta žiemos mėnesiais. Muilo masė išpilama ant plokščio paviršiaus, kuris primena negilų baseiną, tada ši masė atvėsinama ir džiovinama beveik septynis mėnesius. Gauto šviežio žalio muilo blokas supjaustomas į kubus ir ant kiekvieno gabalėlio uždedamas gamintojo antspaudas. Supjaustyti muilo gabalėliai džiovinami natūraliomis sąlygomis net apie 6-9 mėnesius (palyginimui: kiti natūralūs muilai brandinami dažniausiai 1 mėnesį), kol jie pilnai sukietėja, išorė paruduoja, o vidus lieka charakteringos žalios spalvos. Kuo ilgiau muilas brandinamas, tuo geriau.

Gaminamas žemoje temperatūroje, todėl išsaugomos visos naudingosios muilo sudedamųjų medžiagų savybės. Alepo muilas savo savybes gali išlaikyti daugelį metų. Jį brandinti galima ir jau nusipirkus, kad taptų dar vertingesniu. Pavyzdžiui, Alepo muilo gabalėlį galima laikyti drabužių spintoje medžiaginiame maišelyje vietoj drabužių kvėpiklių. Ilgesnį laiką brandinamo muilo puta bus dar malonesnė ir gausesnė, pats muilas taps dar kietesnis, tad ir naudosis taupiau, nors ir be papildomo brandinimo namuose Alepo muilas labai taupiai naudojasi, jo užteka labai ilgam.

Alepo muilo savybės ir naudojimas

Legendomis apipintas Alepo muilas idealiai tinka odos priežiūrai, jo savybės vis dar išlieka nepralenkiamomis. Jis gali būti naudojamas kasdien visai šeimai kaip muilas rankoms plauti, veidui ir kūnui prausti, netgi kaip veido kaukė (tiesiog muilo puta ištepti odą, palaikyti 2-3 minutes, tuomet nuplauti drungnu vandeniu), kaip skutimosi priemonė, vietoj šampūno plaukams trinkti. Alepo muilas tinka visų tipų odai, net ir jautriausiai, taip pat vaikams. Originalus Alepo muilas yra labai gera priemonė sudirgusiai ar sergančiai odai, kamuojamai dermatito, egzemos, psoriazės, bakterinio dermatito, aknės (spoguotai), herpes, rožinės. Tai gali būti tikras išsigelbėjimas įvairių negalavimų išvargintai odai.

Viena iš pagrindinių Alepo muilo sudedamųjų dalių yra tyras alyvuogių aliejus. Jame gausu vitaminų, ypač vitamino E, ir mineralų. Šis aliejus vertinamas odos priežiūrai jau tūkstančius metų visame Viduržemio jūros regione. Alyvuogių aliejus nuo seno žinomas ne tik dėl savo gydomųjų savybių, bet ir kaip natūralus, giliai į odą įsiskverbiantis drėkiklis, antioksidantas, jis puikiai regeneruoja odos ląsteles ir minkština odą. Alyvuogių aliejus muilą padaro dar švelnesniu odai su malonia puta. Nusiprausus Alepo muilu aliejus jaučiamas odoje, bet nepalieka nemalonaus lipnumo.

Alepo muilas tinkamas probleminei odai ne tik dėl odą tausojančio ir drėkinančio alyvuogių aliejaus pagrindo, bet ir dėl stipriai priešuždegimiškai veikiančio lauramedžio aliejaus, kuris taip pat pasižymi išskirtinėmis savybėmis. Jis yra veiksmingas valiklis, itin gerai veikia prieš grybelius ir bakterijas, gerai tonizuoja. Lauramedžio aliejaus kiekis muile paprastai rašomas procentais ant pakuotės. Kuo didesnis procentas, tuo daugiau laurmedžio aliejaus. Sveikai odai pakanka 20%, o probleminei odai labiau pagelbės ir su daugiau šio aliejaus sudėtyje.

Alepo muilo ir hamamo (turkiškos pirties) istorija eina kartu koja kojon. Žodis „hamam“ gali būti verčiamas kaip „šildyti“ arba „sušildyti“. Skirtingai nuo Šiaurės Europos saunos, kai kūnas veikiamas stiprių temperatūros skirtumų, hamamas yra atpalaiduojantis maudymosi procesas prie maždaug 50 laipsnių. Jis prasideda nuo dušo, po kurio pirtininkai eina į pagrindinę salę jaukioje šviesos prieblandoje. Paprastai turkiškoje pirtyje grindys ir marmuriniai gultai būna šildomi – maloniam poilsiui. Garinė pirtis kondicionuoja odą ir pašalina nuo jos pleiskanas. Kad šie procesai vyktų sparčiau, pirties palydovas valo odą su neapdorotų ožkos plaukų pirštine ir dideliu kiekiu lauramedžio muilo. Galų gale, pirties svečias užsideda vonios chalatą ir atsipalaiduoja jaukiame kambaryje su puodeliu juodosios arbatos arba sūriu airanu (nealkoholinis gėrimas, kuris gaminamas jogurtą skiedžiant vandeniu).

Straipsnį parengė Brigita Rimkūnė.

Susiję produktai

leaf
Užsisakyk naujienlaiškį ir gauk -10% nuolaidą kitam apsipirkimui