Apie ilgalaikius plaukų dažus

2014-08-27
Apie ilgalaikius plaukų dažus

Gal plaukai ir neatlieka kažkokios labai svarbios funkcijos, tačiau jie yra išskirtinai svarbūs mūsų grožiui. Kadangi plaukų kosmetika naudojama nuolatos ir ilgą laiką, ji gali pažeisti plaukus bei galvos odą, jeigu perkama neapdairiai. Galvos oda skiriasi nuo kitų kūno vietų tuo, kad joje daug daugiau plaukų folikulų ir riebalinių liaukų. Galvos oda pati apsisaugo išskirdama riebalus, kurie sudaro apsauginę plėvelę. Ją pažeidus padidėja sudirgimų, susirgimų ir dehidratacijos rizika.

Plauko sandara

Plaukai yra dermatologinis darinys, kurio pradžia yra odos viduje, dermoje. Mūsų galvą dengia maždaug 120 000 plaukų, kapiliarų tankis smarkiai mažėja senstant (maždaug nuo 615 iki 435 plauko folikulų/cm2), per dieną iškrenta maždaug 100 plaukų, o paauga jie vidutiniškai  1 cm per mėnesį.

Iš išorės plaukas yra uždengtas žvyneliais – kutikulais. Tai plokščios, labai plonos, keliais sluoksniais (jų būna 5-7) gulančios ląstelės. Jos yra permatomos (spalvos neturi). Plaukų minkštumas, neišsausėjimas ir spindesys priklauso būtent nuo kutikulų sveikumo. Dėl to labai svarbu juos saugoti. Sveikų plaukų kutikulai yra prigludę, kas sudaro lygumo ir blizgumo įspūdį. Pažeistų plaukų – nutriušusių, skilinėjančių – kutikulai yra pažeisti fizinio arba cheminio poveikio.

Plauko šerdį sudaro korteksas, kuris atsakingas už plauko mechanines funkcijas. Jį sudaro 60% keratino ir 40% baltymų.

Kortekse yra plauko spalvos pigmento, vadinamo melaninu. Jis nulemia plauko spalvą. Eumelaninas yra juodas, feomelaninas – geltonas. Abiejų melaninų ir keratino kombinacija nulemia plaukų spalvą.  

Apie plaukų dažų rūšis

Pasaulio rinkoje yra keli plaukų dažų tipai:

 • Semi-permanentiniai (pusiau ilgalaikiai). Pigmentas formuojamas kutikulo paviršiuje be oksidanto ir be blukintojo. Dažai laikosi apie 4 savaites.
 • Tone on Tone. Oksidanto naudojama mažai (apie 10%), todėl blukinimas taip pat nevyksta. Dažai laikosi 6-8 savaites.
 • Ilgalaikiai su amoniaku. Spalvą pakeičia dažiklio, oksidanto ir amoniako pagalba, oksidanto yra apie 40% – blukinimas vyksta. Dažai laikosi neribotą laiką.
 • Ilgalaikiai be amoniako. Dažo dažiklio, oksidando, šampūno ir plaukų kondicionieriaus pagalba. Laikosi neribotą laiką. Pvz., „Naturtint“.

Kas yra dažantieji pigmentai? Tai didelės masės molekulės. Jei dažai yra pusiau ilgalaikiai (semi-permanentiniai, pvz., chna – vieninteliai natūralūs plaukų dažai), pigmentai yra dažuose ir jie padengia tik plauko išorę (kutikulą)  ir sudaro tarsi tamsią sienelę (žr. paveikslėlį kairėje). Jei pigmentai yra permanentiniai (ilgalaikiai), jie atsiranda plauko viduje dėl dažiklio ir prisikabina prie kortekso. Dešinėje esančioje daug kartų padidintoje nuotraukoje matote ilgalaikiais dažais nudažyto plauko skerspjūvį – nudažyta ne plauko išorė, bet vidus.

Turbūt vienas iš svarbiausių dalykų, į ką reikia atkreipti dėmesį renkantis ilgalaikius plaukų dažus, kad jų sudėtyje nebūtų amoniako (!). Jo ypač reikėtų vengti. Tai labai svarbu, nes dažų su amoniaku ir be jo poveikis plaukui ženkliai skiriasi. Amoniako funkcija yra padėti patekti dažikliui į plauko vidų (korteksą). Kad dažai su amoniaku ten patektų, amoniakas išoriniame plauko sluoksnyje atidaro kutikulus, tačiau dalį jų suardo ir taip plauko paviršiuje atsiranda skylės, kas žaloja plauką. Kai nuolat dažoma dažais su amoniaku – paviršius pasidaro grubus, plaukas praranda drėgmę ir atrodo nutriušę, atsiranda skylės apsauginiame paviršiuje (žr. nuotrauką kairiau: plaukas prieš dažymą dažais su amoniaku ir po dažymo). Taip pat gali išsivystyti alergija, nes dažymo metu amoniakas dirgina galvos odą. Dažant plaukus be amoniako – plauko paviršius lygus, blizga. Gerai prižiūrint kutikulus, plaukas lieka apsaugotas ir minkštas. „Naturtint“ dažai negadina plauko žvynelių (kutikulų) ir nedirgina odos, nes juose nėra amoniako.

Kaip vyksta dažymas be amoniako? Plauko audinys išsipučia dėl aktyviųjų augalinių ingredientų ir dažiklio pH. Kutikulai atsidaro fiziškai (dėl pH) ir nėra pažeidžiami. Į susidariusią tuščią erdvę papuola pigmentai. Jie praeina pro keramidų sluoksnį ir lieka kortekse. Kutikulai grįžta į pradinę poziciją ir keramidais prisitvirtina prie kortekso. Tai vyksta taip pat dėl pH pokyčio, tik šį sykį priešingo – „Naturtint“ šampūnas ir plaukų kondicionierius turi rūgštinį pH. Plaukas lieka lygus ir švelnus, o spalva užrakinta viduje. Žmogaus organizmo gebėjimas regeneruoti kutikulus mažėja su amžiumi, todėl ypač svarbu tausoti plaukus ir odą.

„Naturtint“ ilgalaikiai plaukų dažai

„Naturtint“ – tai ilgalaikiai plaukų dažai be amoniako, gaminami Ispanijos farmacijos bendrovės „Phergal Laboratorios“, kurioje dirba aukštos kvalifikacijos farmacininkai-mokslininkai, chemijos inžinieriai, siekiantys sukurti kuo labiau tausojančius plaukų dažus. „Phergal Laboratorios“ įmonėje gaminami ne tik „Naturtint“, bet ir kitų pavadinimų atstovaujami plaukų dažai. Jais prekiaujama net 40 šalių visame pasaulyje. „Naturtint“ produkto sėkmė įrodyta pasaulio mastu.

„Naturtint“ – inovatyvus produktas - ilgalaikiai plaukų dažai be amoniako. Jie vienodai akcentuoja tausojimą ir spalvos rezultatą. Šie dažai 100% padengia žilus plaukus. Spalvos yra ryškios, tonai natūralūs. Laikosi ilgai. Didžiausias ir svarbiausiais „Naturtint“ plaukų dažų išskirtinumas yra jų sudėtis, nes pagaminti:

 • be amoniako,
 • be rezorcinolio,
 • be parabenų,
 • be DEA,
 • be silikonų,
 • be parafino,
 • be mineralinių aliejų,
 • be sunkiųjų metalų likučių,
 • be SLS,  
 • be formaldehido darinių,
 • be dirbtinių kvapų.

„Naturtint“ gamyboje naudojami dažikliai yra nekenksmingi, nedirginantys (nenaudojamas rezorcinolis). Dažiklis turi būti stabilus (po dažymo nepakeisti spalvos) ir derėti su kitais dažais bei kitomis kosmetikos priemonėmis – būtent tokie naudojami gaminant „Naturtint“. Dažikliai yra kosmetikos klasės, o tai reiškia, kad jie yra gerai išvalyti.

Natūrali plauko spalva išblukinama blukikliu. Kaip blukiklis naudojamas vandenilio peroksidas. „Naturtint“ jo naudoja minimalų kiekį, kuris yra būtinas rezultatui pasiekti. Kadangi peroksido kiekis minimalus, tai ir poveikis kapiliarams bei galvos odai yra minimalus. Po blukiklio „dirba“ dažiklis – jis suteikia pasirinktą spalvą.

Beje, „Naturtint“ kiekvienai  plaukų dažų spalvai naudoja skirtingą minimalų efektyvų kiekį vandenilio peroksido. Tai reiškia, kad jo naudojama tik tiek, kiek reikia nublukinti spalvai. Jei plaukai šviesinami, jo reikia daugiau, jei tamsinami – mažiau. Tai mechaniškai apsunkina ir prailgina plaukų dažų gamybos procesą, kadangi gaminant kiekvieną plaukų dažų spalvą, reikia parinkti skirtingas programas. Tokia gamyba pakelia produkto kainą, tačiau „Naturtint“ laikosi savo siekių – gaminti kuo natūralesnius ir mažiau cheminių medžiagų turinčius ilgalaikius dažus. Kiti gamintojai dažniausiai visoje paletėje naudoja vienodą kiekį vandenilio peroksido. Tokie plaukų dažai yra pigesni, tačiau mažiau tausojantys plauką ir odą.

„Naturtint“ ne tik maksimaliai vengia dirginančių ingredientų, bet naudoja ir plaukus stiprinančius ir regeneruojančius aktyvius natūralius bei ekologiškus augalinius ingredientus. Jie tausoja plaukus bei galvos odą. Tarp jų saulėgrąžų ir linų sėmenų ekstraktai, citrinų vanduo, kviečių bei žirnių baltymai, rozmarinų bei baltųjų putonių sėklų aliejai. Visi sudėtyje esantys aliejai – augaliniai, ne iš naftos. „Naturtint“ plaukų dažai yra dermatologiškai patikrinti dėl poveikio plaukams ir galvos odai – 64 savanoriams  nepasitaikė jokių alerginių reakcijų. Daugelio jų plaukai nebuvo labai geros būklės, tačiau po dažymo „Naturtint“ dažais matėsi akivaizdus pagerėjimas – plaukai tapo blizgantys, gyvybingi. Šie dažai nebandyti su gyvūnais, tinka veganams.

Pagrindinis „Naturtint“ plaukų dažų ingredientas yra PEG-2 Oleamine, pagamintas iš sojos baltymų, kuris saugo galvos odą – padidina lipidų sluoksnį, kuris padengia odą ir peroksidas prie odos neprasiskverbia, todėl nesudirgina.

Taip pat į sudėtį įeina hidrolizuoti augaliniai baltymai be glitimo (nepainioti su hidrintais riebalais) iš kviečių, sojos, avižų ir kukurūzų. Jie saugo ir regeneruoja plaukų skaidulas grąžindami jiems gyvybingumą ir blizgesį po dažymo proceso, kuris neišvengiamai plaukus gadina. Sertifikuota oleino riebioji rūgštis (iš alyvuogių aliejaus), turtinga vitamino E ir kitų antioksidantų, stiprina plaukus ir saugo galvos odą. Šios medžiagos maitina ir minkština, saugo plauko kutikulus.

Kas yra PPD (para-phenylenediamine arba p-phenylenediamine)? Tai plačiai ilgalaikiuose plaukų dažuose naudojamas oksidantas. Jis yra leidžiamas naudoti ES šalyse, nors ir yra alergenas. Jo suveikimo rizika yra didesnė, jei dažuose yra kito stipraus alergeno – amoniako. Visi ilgalaikiai plaukų dažai yra gaminami su PPD (taip pat ir „Naturtint“), nes kol kas nerastas būdas pagaminti ilgalaikius permanentinius dažus, kurie gerai dengtų žilus plaukus, tačiau jų sudėtyje nebūtų PPD ar kitos panašios medžiagos. Jeigu ant plaukų dažų pakuotės rašoma „be PPD“, tai reiškia: arba dažai nepasiekia tokio gero rezultato, arba jų gamyboje tiesiog naudojama kito pavadinimo, bet analogiško poveikio medžiaga. Kai kurie gamintojai skelbia, kad jų plaukų dažai yra be PPD, tačiau pažiūrėjus į sudėtį, galima rasti kitą analogišką medžiagą – 2 5 diaminotulueną. Tai gana nauja medžiaga, ji priklauso tai pačiai rizikos grupei, kaip ir PPD, tačiau 2 5 diaminotulueno naudojama koncentracija didesnė.

Dažymo metu galvos oda kontaktuoja su dirginančiomis medžiagomis, tokiomis kaip vandenilio peroksidas. Todėl labai svarbu, kad vėliau naudojamame šampūne nebūtų dirgiklių (pvz., SLS), nes kelių dirgiklių kombinacija smarkiai padidina alergijos riziką. „Naturtint“ fiksuojantis šampūnas yra be SLS, parabenų, dirbtinių kvapiklių - taigi, be papildomų dirgiklių. Šampūne yra odai ir plaukams naudingų medžiagų, tokių kaip:
- rozmarinų eterinis aliejus, kuris yra stiprus antioksidantas, saugo ir regeneruoja galvos odą;
- eukaliptų eterinis aliejus – antiseptikas ir drėkiklis;
- linų sėmenų ekstraktas sukuria apsauginę plėvelę galvos odai, kuri saugo nuo sudirgimo.

Fiksuojantis kondicionierius – tai baigiamoji ir būtina dažymo proceso fazė, nes jis uždaro kutikulus plauko viduje – kortekse. Kondicionierius sumažina plaukų lūžinėjimą net iki 80%, saugo spalvą nuo ardančio saulės poveikio, kondicionuoja plaukus, suteikia jiems gyvybės. „Naturtint“ kondicionieriuje yra sertifikuotų natūralių bei ekologiškų ingredientų:
-  hidrolizuoti kviečių baltymai sustiprina plauko skaidulas ir sumažina jų lūžinėjimą iki 80%, plaukai atrodo lygūs ir blizgantys;
- saulėgrąžų ekstraktas pagerina plaukų apsaugą ir padeda išsaugoti spalvą;
- linų sėmenų ekstraktas ir citrinų vanduo drėkina ir minkština plaukus bei odą.

Geriausiam efektui išgauti ir spalvos išlaikymui itin svarbu panaudoti visas priemones. Šampūno ir fiksatoriaus (kondicionieriaus) panaudojimas būtinas tam, kad užfiksuotų spalvą ir ji išliktų ilgam.

Dar viena plaukus puoselėjanti priemonė „Naturtint“ plaukų dažų pakuotėje – „Anti-Aging CC“ kremas su ekologišku baobabo ir natūralių žirnelių ekstraktais, kurie padeda iveikti pagrindinius plauko senejimo požymius, atstatyti natūralų plaukų keratiną ir apsaugoti plaukus nuo fizinio pakenkimo, temperatūros, UV spindulių ir taršos. Stiprina plaukus, suteikia blizgesio, minkština, drėkina, regeneruoja, maitina ir sumažina plaukų galiukų išsišakojimą.

Tai nėra nei ekologiški nei natūralūs plaukų dažai (nes permanentinių tokių dažų apskritai nebūna), tačiau „Naturtint“ yra maksimaliai įmanomai tausojantys ir „žali“. Ypatinga formulė „Naturtint“ paverčia juos pirmaujančiais.

„Naturtint“ ilgalaikių plaukų dažų galite įsigyti visose LIVIN parduotuvėse ir internetu www.livinn.lt

Straipsnį parengė Brigita Rimkūnė.

Susiję produktai

leaf
Užsisakyk naujienlaiškį ir gauk -10% nuolaidą kitam apsipirkimui