Kosmetika mažiesiems – būkime išrankūs l Guoda Azguridienė

2015-01-04
Kosmetika mažiesiems – būkime išrankūs l Guoda Azguridienė

Vaikui, o ypač kūdikiui, norime pirkti visa kas geriausia. Noro šio niekaip nesustabdysi, ypač kai visokio "gėrio" pasirinkimas didžiulis.

Kūno priežiūros priemonės su įvairiu gerumu, sveikumu bei grožiu ir asocijuojasi. Todėl vaikišką kosmetiką naudoti norisi. Juolab, kai ji tokia graži, įvairi ir patraukli. Tačiau, kaip ir visi daiktai, kuriuos mes naudojame, jie gali būti mums į naudą, tiesiog į smagumą (be naudos, bet ir nekenksmingi) arba kenkti.

Kūno priežiūros priemonių rinkoje dauguma produktų yra tokie, kurie nukreipti būtent į smagumą bei trumpalaikį grožį, bet ne į sveikatą. Nemažai moterų mano, kad grožis reikalauja aukų, todėl galima šiek tiek pasinuodyti, bet turėti 7,5 karto storesnes blakstienas, 2,3 karto išraiškingesnes lūpas ar 65% mažiau raukšlių apie akis. Tai yra suaugusių žmonių pasirinkimas ir jeigu jis padaromas sąmoningai (žinant apie kenksmingą cheminės kosmetikos poveikį organizmui), nėra ką čia ir pridurti.

Su vaikais yra gerokai kitaip. Vaikų nereikia specialiai gražinti kosmetikos priemonėmis. Vaikams jas naudojame tik dėl sveikatos! Tiesa, šį motyvą reikėtų pasitikrinti, nes žmonės dažnai veikia iš inercijos ir ima vaikams taikyti savo įpročius manydami, kad kuo daugiau priemonių panaudosi, tuo bus geriau. Tarsi kuo kūdikėlio bus baltesni rūbeliai ir garsesnių gamintojų kremukai, tuo daugiau jis gaus meilės. Nieko panašaus, kūdikio poreikiai dar nėra sugadinti visuomenės ir mūsų pačių mąstymo stereotipų, ir nereikėtų jiems jų primetinėti. Spės dar gauti beaugdami.

Turint omenyje, kad kūdikiui raukšlės negresia, odelė puikiai maitinasi ir drėkinasi pati, o kvepėti skaniausia pieneliu, kūno priežiūros priemonių reikia minimaliai: prausiklio, aliejuko masažui ir kremuko sudirgusioms vietoms patepti. Prausiklis turėtų būti kuo švelnesnis, aliejukas – kuo natūralesnis, o tepaliukas – toks, kuris palengvintų sudirgimą. Ir svarbiausia, kad nė viena šių priemonių nebūtų papildomas dirgiklis.

Todėl visiškai akivaizdu, kad kūdikiams reikėtų rinktis ekologišką arba natūralią kosmetiką. Kodėl akivaizdu? Todėl, kad jos pagamintos iš maksimaliai natūralių medžiagų, jose nėra naftos chemijos produktų, genetiškai modifikuotų organizmų, šiurkščių prausiklių, cheminių emulsiklių, parabenų, glikolių, dietanolaminų, trietanolaminų, dirbtinių kvapiklių, dažiklių ir visų kitų legalių dirgintojų. Išvardintieji ingredientai yra leidžiami ir įprasti nežaliojoje kosmetikoje. Jie leidžia produktą pagaminti pigiai ir panaudoti didžiulius pinigus jų reklamai, todėl šie produktai taip lengvai "pakliūna" po ranka. Mes žinome jų vardus ir perkame net nesusimąstydami. Tai gali būti labai žinomas gamintojas, kurio pavadinimas tiesiog asocijuojasi su kūdikių kosmetika (pvz., aliejus kūdikiams), gali būti ir naujas, gerai išsireklamavęs kaip ekologiškas arba natūralus tokiu nebūdamas. Todėl būtinai pažiūrėkite ženklinimą ir sudėtį, ar produktas yra natūralus (ekologiškas), ar jame tiesiog yra vienas kitas natūralus (ekologiškas) ingredientas.

Natūralus aliejus kūdikiams niekuo nesiskiria nuo tiesiog natūralaus aliejaus maistui ar kosmetikai. Nėra tiek svarbu, iš ko jis išspaustas, svarbu, kad būtų ne iš naftos (ne mineralinis) ir nerafinuotas  -spaustas mechaniškai, kitaip dar vadinamas šalto spaudimo. Beje, dažnai specialiai kosmetikai skirtas aliejus kainuoja du ar net tris kartus daugiau nei analogiškas maistinis, tačiau jie skiriasi tik buteliuku ir reklamos kiekiu. Kūdikiams patariama naudoti nerafinuotą saulėgrąžų, migdolų, alyvuogių aliejų arba jų mišinius. Tačiau tinka ir kiti: abrikosų kauliukų, graikinių ar lazdyno riešutų, sezamų. Netiks tik garstyčių, nes labai aštrus. Tik reikia turėti omenyje, kad alyvuogių ir kokosų aliejus šiek tiek vėsina. Nėra reikalo, kad aliejus kūdikiams smarkiai kvepėtų, tačiau vienas kitas lašas ramunėlių, mandarinų ar lavandų eterinio aliejaus tikrai nepakenks. Kūdikių odos priežiūrai taip pat tinka valytas sviestas (ghi) – jį vaikams itin rekomenduoja ajurveda. Žinoma, šiuo atveju svarbu iš kokio pieno tas sviestas padarytas. Pasigaminti pačiam jį nesunku, tačiau norint gauti švarų nuo cheminių priedų ghi, reikia ekologiško ar naminio sviesto.

Šampūnai ir prausikliai yra tos priemonės, kurių sudėtį ypač reikia žiūrėti, nes čia dažnai dedami stiprūs ir dirginantys prausikliai SLS/SLE arba panašiai besivadinantys sulfatai. Suaugusieji neretai juos naudoja, net ir žinodami jų aršų būdą. Mat negali atsispirti jų putojimo efektui: užpylus tokio šampūno, atsiranda daug putų ir lengva plauti. Su natūraliais šampūnais plaunant storesnius plaukus gali tekti šiek tiek padirbėti, patrinti, išplauti ir vėl patrinti. Reikia turėti kantrybės, kol mūsų organizmas išsivalo nuo metų metais naudotų cheminių preparatų ir it koks užsispyręs vaikas, supratęs, kad jų daugiau nebegaus, leidžiasi gražiai išplaunamas švelnesnėmis priemonėmis. Tačiau kūdikiams juk to putojimo nereikia ir kiek ten tų plaukų? Net ir didžiausi tinginiai nesunkiai išplaus vaikui galvelę su švelniomis natūraliomis ir ekologiškomis priemonėmis. Beje, prausiklio forma nenurodo jo sudėties. Kartais tėvai galvoja, kad muilas visada natūralus, o skystas prausiklis greičiausia bus prigrūstas chemijos. Deja, nėra taip paprasta – gilinimosi į sudėtį arba ženklinimą neišvengsime.

Tepaliukai iššutusiam užpakaliukui ar kitoms nukentėjusioms kūno vietoms gelbėti būna labai įvairios sudėties. Vieni jų tik minkština ir maitina odą, kiti turi gydomųjų augalų (medetkų, raudonųjų dobilų) ekstraktų, cinko oksido. Į gydomuosiuos tepalus kartais taip pat dedami hormonai, todėl jokiu būdu nereikėtų tepti vaikui tiesiog "gero tepaliuko", kuris kam nors iš pažįstamų padėjo, nepasidomėjus jo sudėtimi. Esant rimtoms odos problemoms kosmetika gali ir nepadėti - nepriklausomai nuo to ar ji ekologiška, ar ne. Ekologiška arba natūrali kosmetika taip pat negarantuoja, kad vaikas nebus jai alergiškas. Renkant kūno priežiūros priemones alergiškam vaikui reikia itin kruopščiai žiūrėti sudėtį, kad pavyktų atsekti, koks konkrečiai ingredientas alergizuoja. Ir nepatingėti, kaip būna parašyta ant pakuotės, išbandyti produktą mažame odos plote.

Klausimas, kaip atskirti ekologišką ir natūralią kosmetiką nuo cheminės, yra tikrai aktualus ir nėra labai sudėtingas. Jei ant gaminio yra bet kuris iš ekologiškos bei natūralios kosmetikos ženklų - BDIH, Soil Association, EcoCert, Cosmebio, ICEA, NaTrue, Cosmos, USDA ir kt. - ir žodeliai "natur", "bio", "eco", galime būti tikri, kad šis gaminys yra sertifikuotas kaip natūralus. Sertifikuotas reiškia, kad nepriklausoma insitucija patvirtina gamintojo teiginius apie to gaminio galimai įmanomą natūralią sudėtį bei apdirbimo procesus (visi standartai leidžia nedidelį kiekį cheminių medžiagų, kaip taisyklė – konservantų). Tiesa, kiek natūralių ingredientų reikalaujama ir kokie ingredientai laikomi natūraliais, priklauso nuo konkretaus standarto.

Sunkiau atskirti natūralią kosmetiką nuo ekologiškos ir palyginti ekologiškus standartus tarpusavyje. Ir natūrali, ir ekologiška kosmetika pagamintos naudojant smarkiai apribotą cheminių medžiagų ar chemizuotų procesų sąrašą. Abi nebando produktų su gyvūnais, renkasi aplinką tausojančią pakuotę, greitai suyrančias aplinkai draugiškas medžiagas. Ekologiškai kosmetikai reikalaujamas tam tikras ekologiškų ingredientų kiekis, natūraliai kosmetikai toks apskritai nereikalaujamas, arba jis yra labai mažas. Nustatytas ekologiškų medžiagų kiekis priklauso nuo sertifikavimo institucijos naudojamo standarto. Ir, svarbiausia, standartai šie nusakomi skirtingais rodikliais – nors visi naudoja tą patį terminą "ekologiška kosmetika". Vieni skaičiuoja natūralių  ir ekologiškų ingredientų dalį nuo viso produkto, kiti – nuo viso, išskyrus vandenį, treti – nuo augalinės kilmės produktų, ketvirti nustato skirtingus reikalavimus pagal produktų kategorijas (pvz., kremams, šampūnams, aliejams skirtingai). Šiek tiek (bet ne taip smarkiai) pagal skirtingus standartus skiriasi ir kitos nuostatos – ką galima, ir ko negalima naudoti. Apie tai plačiau galite skaityti kitame mūsų straipsnyje "Apie kosmetikos sertifikatus".

Svarstant iš vartotojo pozicijų, skirtumas tarp natūralios ir ekologiškos kosmetikos nėra toks didelis kaip tarp jų abiejų ir įprastinės (cheminės) kosmetikos. Natūralios kosmetikos gamintojai turi laisvesnes rankas parinkdami žaliavas gaminių receptūroms, todėl neretai tos receptūros yra turtingesnės ir veiksmingesnės. Tačiau kita verus, neekologiškai augintuose augaluose gali būti (nebūtinai yra, bet garantijos nepateikiamos) pesticidų likučių. Kūdikio (ir besilaukiančios moters) organizmas yra nepalyginamai jautresnis ir labai mažiems chemikalų kiekiams. Netgi tokiems santykinai nekaltiems, kaip nitratai. Turint tai omenyje, tikrai verta rinktis tuos kūno priežiūros gaminius, kuriuose gali būti mažiausias kiekis minėtųjų teršalų – taigi ekologiškus ir sertifikuotus pagal griežčiausius standartus. Suprantama, kad būdami išrankūs kiekviename žingsnyje, galim rimtai pavargti. Tačiau dėl vaikų pasistengti tikrai verta.

Ekologiški "Odylique" kosmetikos produktai, gaminami D. Britanijoje, yra sertifikuoti "Soil Association" ir išsiskiria ypač aukšta kokybe. Jie pagaminti iš maksimaliai organinių medžiagų, turinčių gydomąją vertę. Juose nėra kenksmingų cheminių medžiagų, dirbtinių kvapiklių ir dažiklių, hidrintų aliejų, naftos chemijos produktų, glikolių, sulfatų, DEA (dietanolaminų), TEA (trietanolaminų), genetiškai modifikuotų produktų. Yra draugiški aplinkai ir nebandyti su gyvūnais. "Odylique" turi atskirą kosmetikos liniją kūdikiams ir besilaukiančioms mamoms. Produktai kūdikiams švelniai apsaugo ir rūpinasi jų plona odele. Jie palaiko odos apsauginį sluoksnį gyvybingą, kol jis prisitaiko prie naujos aplinkos. Jeigu jūsų vaiko odelė labai jautri – "Odylique" produktai puikus pasirinkimas.

Vokiečių įmonė "Töpfer" gamina natūralias kosmetikos priemones (sertifikuotos BDIH) ir ekologišką maistelį kūdikiams. "Töpfer" kūdikių priežiūrai skirtų produktų gamyba grindžiama ilga patirtimi ir moksliniais tyrimais. Gamintojai, siekdami tobulinti produktų sudėtis, glaudžiai bendradarbiauja su akušeriais ir pediatrais. "Töpfer" visus kūno priežiūros produktus gamina su ekologiškomis kviečių sėlenomis, kurios sugeria druskas ir toksinus ir taip nuvalo, detoksikuoja odą, kartu nedarydamos jokio poveikio pačiai odai. Kviečių baltymai drėkina odą, regeneruoja ją, prisijungia prie odoje esančio keratino ir sudaro apsauginį koloidinį sluoksnį. Sėlenose esantys vitaminai E, C ir karotenoidai veikia kaip antioksidantai: saugo odą nuo laisvųjų radikalų žalojančio poveikio. Fitonutrientas ferulino rūgštis saugo odą. Visi produktai pagaminti be sintetinių dažų, kvapų ir konservantų, be mineralinių aliejų, be gyvulinės kilmės žaliavų. Todėl nenuostabu, kad šias kosmetikos priemones renkasi ne tik tėveliai savo mažosioms atžaloms, bet ir suaugusieji, turintys jautrią odą. "Töpfer" turi ką pasiūlyti ir ieškantiems prausimosi priemonių be jokio muilo ir kitų putijimą sukeliančių medžiagų. Tai sėlenos voniai su aliejumi milteliais, kurie labai tinka jautriai odai.

Autorė: Sveikos gyvensenos tyrinėtoja Guoda Azguridienė.

Susiję produktai

leaf
Užsisakyk naujienlaiškį ir gauk -10% nuolaidą kitam apsipirkimui