Susirūpinti odos ir plaukų priežiūra įprasta užėjus vasaros karščiams ir žiemos šalčiams. Kadangi šalčių šią žiemą dar nebuvo, pats laikas apie tai pakalbėti iš anksto.
Ar teisingai suprantame priežastis? Ar mūsų oda išties tokia jautri esant žemai ar aukštai temperatūrai? Ne visai taip. Mūsų oda labiausiai nemėgsta streso ir džiovinimo. Taigi vasarą pagrindinė problema yra ne temperatūra, o oksidacinis pačių saulės spindulių poveikis. Žiemą – kontrastas, kai iš šiltų ir sausų patalpų, kuriose praleidžiame beveik visą laiką, išeiname į šaltą, žvarbų orą. Toks oras, koks buvo lapkritį ir gruodį šiemet, odai jokių problemų nekelia. Priešingai – nuosaiki temperatūra ir drėgmė odai labai palankios. Bėda ta, kad mes nenorime tokiu oru būti lauke.
Kaip saugome odą nuo žiemos streso? Apsauginiais kremais bus įprastas ir didele dalimi teisingas atsakymas. Kiti dar paminės, kad to kremo sudėtyje turi visai nebūti vandens. Yra toks variantas, bet tai tikrai nėra esminis kriterijus. Kremą visai be vandens arba gryną aliejų prasminga naudoti, jei reikia būti šaltyje labai ilgai, pavyzdžiui stovėti mugėje lauke ar ilgai važiuoti slidėmis. Normaliai žiemą, net ir esant šalčiui, pakanka tiesiog gero apsauginio kremo. Bet koks tas geras? Trumpai tariant: turtinga sudėtimi, gerai įsigeriantis ir nekeliantis odai streso savo sudedamosiomis medžiagomis.
Turtingas žieminis kremas turės daug kokybiškų aliejų ar kitų riebalų, tokių kaip sviestmedžių, kakavos, simonsijų, migdolų, kokosų, avokadų, alyvuogių aliejai, lanolinas. Gali būti vaškų, kaip antai bičių vaškas (simonsijų aliejų taip pat galima priskirti prie vaškų).
Tačiau didžiausia bėda žiemą (kaip, beje, ir kitais metų laikais) yra odos išsausėjimas. Jo pasekmės visada vienodos – drėgmės stoka odoje neleidžia jai atlikti savo pagrindinės apsauginės funkcijos. Dehidratuota oda ir pati blogai atrodo (raukšlės, pleiskanos), bet ir nesaugo gilesnių odos sluoksnių nuo infekcijų, todėl išsausėjusi oda dažnai yra preliudija į rimtesnes odos problemas, kurias jau priskiriame prie odos susirgimų.
Taigi kokios yra odos išsausėjimo priežastys žiemą?
„Odylique“ kosmetikos įkūrėja Margaret Weeds pastebi: „Šaltuoju metų laiku medžiagų apytaka odoje sulėtėja, tampa tarsi tingi. Tai reiškia, kad mažiau prakaituojame, oda gamina mažiau riebalų (sebumo), kurie sutepa odą, sumažėja ląstelių apykaita. Tai, kartu su saulės šviesos stoka, šaltu ir sausu oru bei šildymu patalpose, nulemia, kad oda tampa sausa.“
Taigi – šaltas ir sausas oras lauke, šiltas ir sausas viduje, mažiau judėjimo, mažiau saulės, mažiau apykaitos – daugiau problemų. Todėl turime odą drėkinti ir judinti. Nuo ko pradėti?
- Bet kokia odos priežiūra, o ypač jai sunkiu metu, prasideda nuo prausimo. Odą reikia prausti su prausikliu ar valyti pieneliu kiekvieną dieną. Tai leidžia pašalinti nešvarumus ir mirusias ląsteles, kad neužsikimštų odos poros, nesusidarytų bakterijų židiniai ir galiausiai – kad jūsų apsauginis kremas gerai įsigertų. Priminsiu – geras susigėrimas yra viena iš gero kremo būtinų sąlygų. Kremas neturi „gulėti“ ant odos, kad atliktų savo funkciją – jis turi būti odoje. Tepti per daug kremo yra viena dažniausių odos priežiūros klaidų. Ypač svarbu neišeiti su nesusigėrusiu kremu į šaltį, nes būtent tai sudaro prielaidas odai nušalti. Jei oda švari, o kremas nesusigeria, tiesiog tepkite jo mažiau.
- Prie bendro odos judinimo taip pat svarbios veido kaukės (bent kartą į savaitę) ir šveitikliai (dažnis priklauso nuo odos tipo ir būklės). Žiemą būtų gerai rinktis drėkinamąją veido kaukę. Taip pat odos drėgmės balansą puikiai atstato veido garų vonelės, garinė ar kita šlapia pirtis. Karštos ir sausos pirties odos dėlei reikėtų vengti.
- Nupraustą odą purškiame arba vilgome (geriau purškiame) toniku. Tai ir papildomas valymas, ir drėkinimas, ir kremo, kurį vėliau užtepsime, savybių sustiprinimas. Taupiųjų dėmesiui – naudojant tvarkingai prausiklį ir toniką, kremo reikia mažiau, o kremas visada iš veido odos priežiūros priemonių yra brangiausias.
- Tuomet tepame kremą. Tą, kuris pats be aršių ingredientų, kurio sudėtis atitinka mūsų odos tipą ir kurio kvapas mums patinka. Priminsiu, žiemą oda linkusi sausėti, tai tikėtina rinksimės labiau sausai odai skirtus kremus (vasarą priešingai – oda riebėja). Taigi, jei jūsų oda normali, vasarą gali tekti panaudoti kremą riebesnei odai, o žiemą – sausos odos kremą.
- Kasdienė ir nuolatinė veido priežiūros rutina atėjus žiemai yra svarbiau, nei specialus žieminis kremas, kurį užtepsime ant viršaus. Jei oda pažeista, užteršta ar išsausėjusi, vien kremas gali nepadėti. Geriausia prevencija prieš žiemines odos problemas yra visus metus tvarkingai prižiūrėta oda – su odos tipą atitinkančiu ir odai streso nekeliančiu prausikliu, toniku ir kremu, periodinėmis kaukėmis bei šveitikliu. Tuomet apsauginis kremas atliks savo darbą ir oda nenukentės būtent nuo žiemos, o ne nuo mūsų kasdienio atsainumo jos atžvilgiu. Žiemą šalia įprasto kremo galima naudoti ir serumą – jis ir papildomai apsaugos, ir patonizuos odą.
- Šiek tiek kitaip nei su veido yra su rankų oda. Rankų kremą ištisus metus ne visi naudoja, o žiemą prisireikia daugeliui. Rankų kremui svarbios toks pačios savybės – jis turi būti turtingas drėgmę išlaikančių aliejų bei regeneruojančių medžiagų ir būti be naftos chemijos bei kitų mūsų organizmui svetimų medžiagų. Ypač atkreipkite dėmesį į kvapiklius bei konservantus (nepakanka, kad būtų be parabenų – jie ne vieninteliai konservantai, kurie gali dirginti). Nenustebkite, jei rankų kremas nebus tris kartus pigesnis už veido kremą – juk ir rankų odai norime gerų ingredientų.
- Žiemą būtų gerai nepamiršti ir kūno odos. Juk jai galioja tos pačios sunkinančios sąlygos – mažiau judėjimo, daugiau apspaustų rūbų (ypač sintetinių) ir sausas oras patalpose. Todėl visi turėtų prisiminti gerai išsitepti aliejumi (kaip antai sezamų, migdolų) arba drėkinamuoju-maitinamuoju kūno kremu po vonios, o kas kenčia dėl sausos odos – ir dažniau. Žmonėms, kurie nesportuoja, neina į pirtį ir kitaip neprakaituoja, vertėtų turėti omenyje, kad jų odai irgi reikalinga pagalba žiemą, čia praverčia vonios procedūros, masažai.
Autorė: Sveikos gyvensenos tyrinėtoja Guoda Azguridienė.