Ryškiažiedės medetkos

2015-04-21
Ryškiažiedės medetkos

Kaip atrodo medetkos, turbūt žino daugelis. Jų ryškiai oranžinių žiedų sunku nepastebėti bet kokiame gėlių darželyje. Nors ir labai papuošia sodą, dažniau auginamos ne dėl grožio, o dėl savo neįtikėtinai stiprių gydomųjų savybių. Naudojamas visas augalas: ir žiedai, ir lapeliai. Jie džiovinami, iš jų gaminami fitoliai, įvairūs tepalai bei ekstraktai.

Ryškiai oranžinės spalvos medetkų žieduose yra daug beta karoteno. Tačiau juose gausu ir kitų naudingų medžiagų, tokių kaip oleanolio rūgštis, flavonoidai, eteriniai aliejai bei antioksidantai.

Medetkos dar senais laikais buvo žinomos ir vertinamos žolininkų gydant įvairiausius uždegimus, odos sužalojimus ir pažeidimus. Lėtai gyjančios žaizdos, nudegimai, saulės nudegimai, egzema, įplyšimai ar įpjovimai, odos nutrynimai, suskeldėjimas, gleivinės uždegimai, pragulos – esant visiems šiems negalavimams gali padėti medetkos. Remiantis fitoterapine literatūra, medetkos pagreitina žaizdų užsivėrimą, sparčiai atslūgsta uždegiminės reakcijos ir sunkių nudegimų atvejais greičiau atsinaujina gyjantys audiniai. Pasak specialistų, vaistinės medetkos preparatai beveik neturi šalutinio žalingo poveikio. Jie gali būti skirti naudoti tiek į vidų (dažniausiai arbata), tiek išoriškai tepant ant odos.

Medetkas dar mūsų močiutės naudojo ir grožio tikslais. Kaip kai kurie augalai, jos nėra užmirštos ir dabar, tiek pat vertinamos ir naudojamos. Ypač gerai jaučiamas medetkų tonizuojantis poveikis odai. Natūralios kosmetikos „Aubrey“  įkūrėjas A. Hamptonas išskirė kelis pagrindinius šio augalo bruožus:

 • pasižymi valomuoju poveikiu,
 • gerina cirkuliaciją (vidinę ir išorinę),
 • gydo įpjovimus ir sumušimus,
 • egzemą, aknę ir kitus panašius odos sutrikimus,
 • įvairius uždegimus,
 • veikia sutraukiančiai,
 • drėkina, minkština odą,
 • padeda esant raumenų įtampai,
 • malšina skausmą,
 • stipriai ramina,
 • stimuliuoja,
 • puikiai tinka turint problemų su odos kapiliarais ir venomis.

Natūralioje kosmetologijoje medetkos naudojamos jau šimtus metų kaip puikus odos tonikas ir raminanti priemonė. Jis daro bendrą teigiamą poveikį, stimuliuoja naujų odos audinių susidarymą. Ypač efektyvūs produktai su medetkomis jautriai, lengvai suerzintai (įskaitant kūdikių jautrią odelę) bei sausėti linkusiai odai.

Ekologiškos kosmetikos gamintojas iš Didžiosios Britanijos „Odylique“, savo produktų gamybai naudoja aukščiausios kokybės augalinius ekstraktus, kurie yra išgaunami dar ganėtinai nauju būdu, vadinamu ekstrakcija superkritiniu CO2. Tokiu būdu išgauti ekstraktai pasižymi išskirtiniu tyrumu. Jie labai vertinami, nes ekstrakte išlieka visos augalui būdingos savybės.

Ypač nuostabus ekologiškas „Odylique“ medetkų balzamas. Jis toks universalus, kad jo vieno gali pakakti daugeliu atvejų: pažeistai ir sausai veido bei kūno odai, lūpoms, pėdoms, alkūnėms, rankoms, odelėms aplink nagus, tinka kaip balzamas po skutimosi vyrams, rekomenduojamas į psoriazę ar egzemą linkusiai odai ir t.t.

„Odylique“ tikrai myli medetkas ir joms leidžia išsiskleisti daugelyje savo produktų. Nuostabiojo medetkų ekstrakto šis gamintojas deda ir į kūno prausiklį, ir į kremus, ir į balzamą lūpoms, ir net į dekoratyvinę kosmetiką (blakstienų tušą, akių ešėlius, lūpų dažus), kas ją padaro dar labiau išskirtine ir puoselėjančia.

Medetkų ekstraktu dažnai praturtinami ir tonikai, kad efektyviau nuramintų odą. Su medetkomis yra „Odylique“ rožių tonikas bei „Aubrey“ tirpsmo vandens tonikas, riebiai, sausai ir brandžiai odai skirti tonikai.

Kūdikių oda yra ypač reikli ir jautri, todėl svarbu nuo pat pirmųjų dienų ją prižiūrėti tinkamai, kad nebūtų dirginama netinkamomis šiurkščiomis kosmetikos priemonėmis. Kaip teigia „Odylique“ kosmetikos gamintoja ir įkūrėja Margaret Weeds, kūdikiams iki 2-3 mėnesių apskritai nereikia naudoti jokių kosmetikos priemonių (!). Vėliau ją reikėtų naudoti saikingai ir tik geros kokybės, kuri apsaugotų jautrią odą nuo aplinkos poveikio, pvz., karščio, šalčio, UV spindulių ir išdžiūvimo.

Medetkos dėl savo stipraus raminančio poveikio ir kitų teigiamų savybių plačiai naudojamos „Töpfer“ kūdikiams skirtų produktų gamyboje. „Töpfer“ natūralias kūno priežiūros priemones kūdikiams gamina jau 70 metų! Gamintojas su patirtimi – verta dėmesio. Visos „Töpfer“ natūralios kosmetikos priemonės (išskyrus sėlenos voniai ir kremas nuo saulės) yra praturtintos ekologišku medetkų ekstraktu. Ne išimtis ir dantų pasta, kurioje medetkos atlieka dvejopą poveikį: veikia priešuždegimiškai ir yra naudingos dantenoms dygstant dantukams.

Kaip jau buvo minėta, medetkos kosmetikoje plačiai naudojamos gaivinančių tonikų, įvairių kremų bei balzamų, ypač skirtų jautriai ir pažeistai odai, gamyboje. Taip pat ne per seniausiai medetkos pradėtos naudoti ir dezodorantų gamyboje. „Aubrey“ šio vertingo augalo ekstrakto deda į natūralų dezodorantą su vitaminais E ir C bei natūralų augalinį pušų dezodorantą vyrams, kas šiuos dezodorantus padaro dar veiksmingesniais. „Aubrey“ dezodorantas su vitaminais tapęs tikru bestseleriu! Šis dezodorantas yra veiksmingas ir kvepia natūralia švara. Jokie gėlių ar kitokie stiprūs kvapai nepermuša, todėl tinka visiems: ir moterims, ir vyrams.

Straipsnį parengė Brigita Rimkūnė.

Susiję produktai

leaf
Užsisakyk naujienlaiškį ir gauk -10% nuolaidą kitam apsipirkimui