Daugelis iš mūsų tikriausiai yra girdėję apie gaminius, pažymėtus „ECO LABEL“ ženklinimu. Tačiau ką iš tikrųjų reiškia tokios maisto produktų etiketės ir kokie yra labiausiai pasaulyje pripažinti ekologiniai sertifikatai? Rinkdamiesi maisto produktus ir prekes, vartotojai vis dažniau ieško tvaresnių ir aplinką tausojančių produktų. Maisto produktų ir kitų prekių ekologinis ženklinimas ir kiti sertifikatai suteikia vertingos informacijos apie gamybos praktiką, todėl vartotojams yra lengviau pagrįsti pasirinkimą. Vienas žinomiausių ekologinių ženklinimų yra „Ecocert“, bet ir kiti ekologiniai ženklai bei sertifikatai, tokie kaip „Cruelty-Free“, „ICEA“, „BDIH“, „Eco Garantie“, „Cosmebio“, „Bio Gro“, „Ecologo“, „Oko Test“, „Cosmos Organic“, „Natrue“ ir daugelis kitų yra taip pat gerai žinomi ir pripažinti. Šiame straipsnyje mes išsamiau išnagrinėsime šiuos ekologinius ženklus ir jų reikšmę prekių ir maisto produktų ženklinimui.
„Ecocert“ yra vienas iš labiausiai pasaulyje pripažintų ekologinių ženklų. 1991 metais Prancūzijoje įkurta „Ecocert“ įmonė specializuojasi ekologiškų ir tvarių produktų sertifikavime, užtikrindama, kad jie atitiktų griežtus aplinkosaugos ir etikos standartus. Šis ekologinis ženklinimas suteikiamas įvairiems produktams ir prekėms, įskaitant maisto produktus, kosmetiką ir tekstilės gaminius, kurių gamybos procesai skiria didelį dėmesį aplinkos poveikio mažinimui.
Dažnai ant kosmetikos ir asmens higienos gaminių esanti etiketė „Cruelty-Free“ nurodo, kad gaminys ir jo sudedamosios dalys nebuvo išbandyti su gyvūnais. „Cruelty-Free“ - tai sertifikatas, patvirtinantis, kad gamintojas, kurdamas ir gamindamas gaminį, neatliko jokių bandymų su gyvūnais. Ši etiketė tampa vis populiaresnė, nes vis daugiau žmonių, pirkdami tam tikrus gaminius ir prekes, stengiasi priimti etiškus sprendimus.
„ICEA“ ekologinį ženklinimą suteikia Italijos sertifikavimo organizacija, propaguojanti etišką ir tvarią praktiką įvairiose pramonės šakose. Maisto produktų srityje šis ekologinis ženklas užtikrina, kad maisto produktai būtų gaminami darant kuo mažesnį poveikį aplinkai ir laikantis etiškų darbo standartų.
„BDIH“ ekologinis ženklas (Vokietija), dar dažnai vadinamas „BDIH sertifikuota natūralia kosmetika“, naudojamas asmens priežiūros ir kosmetikos gaminiams, siekiant patvirtinti, kad šie produktai atitinka konkrečius kriterijus ir standartus, kuriais siekiama skatinti naudoti natūralius ir ekologiškus ingredientus, bei atsakingus ir aplinką tausojančius gamybos metodus.
„Eco Garantie“ yra ekologiškiems produktams suteikiamas ekologinis ženklinimas, pabrėžiantis tvarią žemės ūkio praktiką ir natūralius gamybos būdus.
Cosmebio yra prancūziškas kosmetikos ir asmens priežiūros gaminių ekologinis ženklas, juo sertifikuojami produktai, kuriuose naudojami ekologiški ir natūralūs ingredientai, kartu skatinant prekių ženklinimo ir gamybos praktikos skaidrumą.
„Bio Gro“ yra didžiausias ir labiausiai pripažintas ekologiškas Naujosios Zelandijos sertifikatas. Juo užtikrinama, kad produktai atitiktų griežtus ekologinės ir tvarios gamybos standartus, todėl vartotojams lengviau rinktis ekologiškesnius produktus.
„Ecologo“ yra Šiaurės Amerikos ekologinis ženklas, patvirtinantis daugybę produktų, įskaitant maisto produktus. Šis ekologinis ženklas garantuoja, kad gaminiai atitinka griežtus aplinkosaugos kriterijus ir yra tvarus pasirinkimas.
„Oko Test“ yra plačiai Europoje pripažintas ekologinis ženklinimas, kuriuo sertifikuojami ekologiški produktai ir garantuojama jų atitiktis griežtiems aplinkosaugos ir kokybės standartams. Tai patikimas ekologinis ženklas, padedantis vartotojams rasti aplinkai nekenksmingus produktus.
„Cosmos Organic“ yra tarptautiniu mastu pripažintas ekologiškos ir natūralios kosmetikos standartas. Jo tikslas – suvienodinti įvairių sertifikavimo įstaigų reikalavimus, suteikiant vartotojams visame pasaulyje pripažintą ekologiškos kosmetikos standartą.
„Natrue“ yra tarptautinis sertifikavimo ženklas, daugiausia susijęs su natūralia ir ekologiška kosmetika bei asmens higienos produktais. „Natrue“ yra ne pelno siekianti organizacija, įsikūrusi Briuselyje, Belgijoje, kurios misija yra propaguoti ir saugoti natūralią ir ekologišką kosmetiką.
Ekologinis ženklinimas padeda vartotojams tvariai ir etiškai rinktis maisto produktus, kosmetiką ir kitas prekes. Ekologiniai ženklai ir kiti sertifikatai bei ženklinimai, tokie kaip „Ecocert“, „Cruelty-Free“, „ICEA“, „BDIH“, „Eco Garantie“, „Cosmebio“, „Bio Gro“, „Ecologo“, „Oko Test“, „Cosmos Organic“ ir „Cosmos Organic by Ecocert“, „Natrue“ ir kiti ženklai padeda vartotojams visame pasaulyje lengviau atpažinti produktus, atitinkančius jų vertybes, ir skatinti ekologiškesnį bei etiškai atsakingą požiūrį į produktų vartojimą.
Ekologiniu ženklinimu siekiama keleto tikslų. Jis suteikia vartotojams informaciją apie produkto aplinkosaugines ir etines savybes, pavyzdžiui, tvarumą, ekologiškumą ar draugiškumą gyvūnams. Ekologiniai ženklai padeda vartotojams priimti pagrįstus sprendimus, atitinkančius jų vertybes, nesvarbu, ar jie pasisako už aplinkai nekenksmingus gaminius, ar už produktus be žiaurumo, ar už ekologiškus ir natūralius ingredientus.
Žymiausi pasaulyje ekologiniai ženklai yra „Ecocert“, „ICEA“, „BDIH“, „Eco Garantie“, „Cosmebio“, „Bio Gro“, „Ecologo“, „Oko Test“, „Cosmos Organic“ ir „Cosmos Organic by Ecocert“, „Natrue“ ir kt.
Ženklą „Cruelty-Free“ galima rasti ant įvairių plataus vartojimo prekių, daugiausia kosmetikos, asmens higienos priemonių ir namų apyvokos prekių. Jis naudojamas norint nurodyti, kad produktas ir jo sudedamosios dalys nebuvo išbandyti su gyvūnais.