Klevų sulą vartojo dar senieji indėnai, Šiaurės Amerikos gyventojai. Ir šiuo metu klevų sulos gavyba ir sirupo gamyba mažai kuo skiriasi nuo praėjusių laikų. Klevų sula renkama kovo-balandžio mėnesiais, tad derliaus nurinkimas trunka viso labo 4-6 savaites. Tokiu metų laikotarpiu naktimis vis dar ganėtinai žvarbu, tačiau dieninė saulė jau pakankamai galinga, kad sušildytų įšalusią žemę ir skatintų atlydį. Klevų medžių šaknys sugeria išorinę drėgmę ir skatina maistingųjų medžiagų tekėjimą į pumpurus ir žiedlapius. Šaltame klimate augantys klevai prieš žiemą kaupia krakmolą, kuris pavasarį virsta saldžia sula. Klevo medis turi sulaukti mažiausiai 45-erių metų, kad pradėtų gaminti sulą, o ir jos iš vieno medžio galima išgauti tiek, kiek šis turi sukaupęs atsargų.
Klevo kamiene yra išgręžiama skylutė, į ją įstatomas vamzdelis ir juo ima tekėti krištolo skaidrumo sula, besirenkanti į erdvius indus. Surinkta sula apdorojama per 24 valandas – iš jos gaminamas mūsų mėgstamas klevų sirupas. Greitas apdorojimo procesas būtinas, kad klevų sula nesifermentuotų. Fermentacijos išvengiama klevų sulą ilgai kaitinant ją iš karto po jos surinkimo – taip išgaruoja visas vanduo, o sula virsta tirštu kvapniu sirupu. Vienam litrui klevų sirupo pagaminti reikia net 40-45 litrų klevų sulos! Klevų sulos kaitinimas yra griežtai kontroliuojamas procesas: pernelyg perkaitinus, klevų sula pavirs cukraus kristalais, o kaitinus per trumpai – klevų sirupas bus pernelyg skystas ir greitai suges.
„Rapunzel“ klevų sirupas iš kontroliuojamų ekologinių ūkių
„Rapunzel“ klevų sirupą gamina iš Kvebeke, Kanados provincijoje, ekologiniuose ūkiuose augančių klevų. Jau nuo 2003-iųjų „Rapunzel“ užmezgė glaudžius ir draugiškus verslo santykius su vietos žemdirbiais, kurie patys augina klevus sau priklausančiose teritorijose. Kanadietiškas klevų sirupas turi būti gaminamas iš 100% klevų sulos, be jokių priemaišų ar priedų. Pirkdami sertifikuotą ekologišką „Rapunzel“ klevų sirupą, galite būti tikri, kad įsigyjate aukščiausios kokybės produktą.
Kanadietiškam klevų sirupui tenka pereiti griežtus kontrolės ir priežiūros etapus, kadangi nepriklausomi kokybės kontrolės inspektoriai tikrina ne tik patį klevų sirupą, kad jame nebūtų nepageidaujamos taršos, o produktas – visiškai natūralus, bet ir ūkininką, auginantį klevus ir išgaunantį klevų sulą – kad būtų laikomasi griežtų higienos reikalavimų. Kuomet gaminamas ekologiškas klevų sirupas, klevų sulos virimo metu nėra naudojamos jokios cheminės putojimą stabdančios medžiagos.
Klevų sirupo spalva ir klasė
Klevų sirupo charakteristikos priklauso nuo to, kokiu metu buvo surinkta klevų sula. Priklausomai nuo derliaus surinkimo laiko, klevų sirupas gali būti skirstomas į keletą kokybės lygių. Kuo anksčiau klevų sula buvo surinkta, tuo klevų sirupas bus lengvesnės konsistencijos ir švelnesnio skonio. Ir atvirkščiai, jeigu derlius buvo nuimtas vėlai, klevų sirupas, pagamintas iš tokios sulos, bus žymiai tamsesnis, o jo aromatas – stipresnis. Kadangi tokio švelnaus ir ankstyvo klevų sirupo yra pagaminama sąlyginai nedaug, jo kaina yra aukštesnė nei tamsesnio vėlyvojo klevų sirupo.
Kanadietiškas klevų sirupas yra skirstomas į keletą klasių – nuo AA iki D. Klasifikavimas yra paremtas šviesos laidumu per klevų sirupą. A klasės sirupas pasižymi kur kas didesniu šviesos laidumu negu kad C klasės sirupas. Klasifikaciją vykdo klevų sirupo kilmės šalies valstybiniai inspektoriai. „Rapunzel“ klevų sirupai yra pačios aukščiausios kokybės ir pagaminti iš Kanadoje auginamų klevų sulos, tad ir jų griežta klasifikacija yra atlikta atsakingų Kanados pareigūnų.
Klevų sirupo spalva ir klasė mums nurodo, kokio skonio ir aromato galime tikėtis, atidarę buteliuką. Kuo tamsesnės spalvos sirupas, tuo intensyvesniu skoniu jis pasižymi. Svarstydami, kurį klevų sirupą rinktis, pasikliaukite vien savo skoniu – norėdami švelnaus aromato ir skonio, rinkitės „Rapunzel“ A klasės klevų sirupą, o jei mėgstate intensyvų karamelinį prieskonį, pirkite „Rapunzel“ C klasės klevų sirupą.
Vartojimas: klevų sirupą pilkite ant saldžių blynelių ir blynų, maišykite į pudingus, košę, jogurtą ar sausus pusryčius, saldinkite įvairiausius gėrimus, gardinkite vaisius ar gaminkite salstelėjusį padažą daržovių salotoms.