V. Macijauskienė: 8 valiklių toksinai

2024-04-03
V. Macijauskienė: 8 valiklių toksinai

Ar kada susimąstei, kad daugelyje kvepiančių ir preciziškai valančių buities valymo priemonių yra toksinų, galinčių prisidėti prie autoimuniteto, alergijų ir kitų lėtinių sveikatos problemų? Jau įrodyta, kad pastovus toksinų poveikis nežymiu kiekiu gali būti žalingesnis sveikatai nei didesnis poveikis vienu metu, todėl labai lengva numoti ranka ir apsigauti, nes nejauti momentinio neigiamo poveikio naudojant neatsakingai parinktas valymo priemones. Nors ir mažais kiekiais, bet nuolatinis toksinų poveikis gali sukelti stresą imuninei sistemai, pažeisti audinius ir yra susijęs su autoimuninėmis ligomis, astma, vėžiniais susirgimais, reprodukcijos ir hormonų veiklos sutrikimais bei neurotoksiškumu.  

Dauguma žmonių beveik 90 % laiko praleidžia patalpose. Valydami patalpas įkvepiame priemonių dalelių, o po valymo jos tam tikrą laiką išlieka ore. Toksiškos medžiagos gali liestis ir su oda, kuri yra didžiausias mūsų organas, sugeriantis viską, ką ant jos tepame. Supažindinsiu su 8 dažniausiai valymo priemonėse slypinčiais toksinais ir pateiksiu rekomendacijas, kokiomis saugesnėmis alternatyvomis jas pakeisti! 

Valymo priemonių toksinas Nr. 1: parabenai 

Rasta: Šis toksiškas chemikalas yra vienas iš pagrindinių pažeidėjų mūsų namų ūkio valikliuose. Visuose buitiniuose produktuose, kurie, kaip teigiama, yra antigrybeliniai ar antimikrobiniai (įskaitant indų ploviklį, universalų valiklį, stiklo valiklį, vonios kambario valiklį ir kt.), greičiausiai yra parabenų, išvardytų kaip metilparabenas, propilparabenas ir butilparabenas. 

Pavojus sveikatai: Parabenai yra ksenoestrogenai, t. y. jie imituoja estrogenus mūsų organizme ir gali sukelti estrogenų dominavimą. Dėl to jie sukelia hormonų sutrikimus, reprodukcines problemas ir yra susiję su hormoniniu vėžiu, įskaitant krūties, kiaušidžių ir gimdos vėžį. Jie taip pat gali sukelti neurotoksiškumą ir odos sudirgimus. Geresnė alternatyva: Venk produktų, kurių sudėtyje yra teiginių „priešgrybelinis“ ar „antimikrobinis“.  

Valymo priemonių toksinas Nr. 2: triklozanas 

Rasta: Sudėtyje randamas triklozanas ir triklo karbanas naudojami kaip antimikrobinės medžiagos valymo priemonėse. Triklozanas naudojamas skystuose indų plovikliuose ir rankų muiluose, pažymėtuose „antibakteriniu“ pavadinimu, taip pat dantų pastoje, burnos skalavimo skystyje ir kt. Pavojus sveikatai: Triklozanas, priskiriamas pesticidams, yra antibakterinė medžiaga, kuri gali prisidėti prie vaistams atsparių bakterijų augimo. Jis gali paveikti organizmo endokrininę sistemą, kuri gamina hormonus, reguliuojančius medžiagų apykaitą, augimą ir vystymąsi, audinių funkciją, lytinę funkciją, reprodukciją, miegą ir nuotaiką. Jis taip pat dirgina odą ir akis. Sveikesnė alternatyva: Venk muilo su „antibakteriniu“ užrašu ir rinkis alkoholio pagrindu pagamintus rankų ploviklius be triklozano ir valymo priemones.  

Valymo priemonių toksinas Nr. 3: ftalatai 

Rasta: Ftalatai yra sintetiniuose kvapikliuose naudojamų cheminių medžiagų grupė. Šių kvapiųjų medžiagų yra visur - nuo skalbimo miltelių ir indų ploviklio iki oro gaiviklių ir net tualetinio popieriaus. Pavojus sveikatai: Ftalatų poveikis siejamas su ankstyvu mergaičių lytiniu brendimu, kuris yra vėlesnio krūties vėžio rizikos veiksnys. Ftalatai trikdo endokrininę sistemą, kuri, kaip jau minėta, turi įtakos daugeliui pagrindinių organizmo funkcijų, įskaitant medžiagų apykaitą, audinių funkciją, miegą ir nuotaiką. Sveikesnė alternatyva: Vienas iš būdų visiškai išvengti ftalatų - rinktis natūralius gaminius be kvapiųjų medžiagų. Vietoj oro gaiviklių naudok difuzorių su ekologiškais eteriniais aliejais, kad kvepėtų namai. 

Valymo priemonių toksinas Nr. 4: perchloretilenas 

Rasta: Perchloretilenas (PERC) yra pagrindinis sausojo valymo tirpiklis. Jo taip pat yra daugelyje buitinių valymo priemonių, pavyzdžiui, medienos valikliuose, dėmių valikliuose ir kilimų valikliuose, aerozoliniuose produktuose ir net muiluose su tirpikliais. Pavojus sveikatai: Perchloretilenas yra lakus organinis junginys (LOJ). LOJ yra cheminės medžiagos, kurios kambario temperatūroje garuoja ir išsiskiria į orą. „Organinis" šiame kontekste reiškia tiesiog anglies pagrindą. Didelio kiekio perchloretileno poveikis gali paveikti centrinę nervų sistemą, o kiti šalutiniai reiškiniai yra stiprus dusulys, prakaitavimas, pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, svaigulys, mieguistumas, sumišimas, sunkumas kalbėti ir vaikščioti, galvos svaigimas. Jei laukiesi, ilgalaikis poveikis gali pakenkti besivystančiam vaisiui. Sveikesnė alternatyva: Drabužius nešk į „drėgnąją valyklą", kurioje šie valomi vandeniu, o ne cheminėmis medžiagomis. Jei ant audinių liko sunkesnių dėmių, naudok natūralų muilą ir prieš skalbimą iš anksto apdorok suteptą vietą.  

Valymo priemonių toksinas Nr. 5: amoniakas 

Rasta: Amoniakas randamas daugelyje valymo priemonių, įskaitant langų valiklius, vonios kambario valiklius ir grindų vašką. Pavojus sveikatai: Valiklių su amoniaku dūmai gali sukelti kosulį, švokštimą, dusulį, laringitą, galvos skausmą, karščiavimą, pykinimą, vėmimą, astmą, padidėjusį kraujospūdį ar širdies ritmą.

 

Valymo priemonių toksinas Nr. 6: natrio hidroksidas 

Rasta: Natrio hidroksidas randamas orkaičių ir drenažo valikliuose. Pavojus sveikatai: Natrio hidroksidas taip pat žinomas kaip šarmai ir yra labai toksiškas dėl savo korozinio pobūdžio. Jis gali nudeginti akis ir odą, o įkvėpus gali ilgai skaudėti gerklę. Sveikesnė alternatyva: Naudok sodos pastą (tiesiog sumaišyk su vandeniu) orkaitei valyti. 

Valymo priemonių toksinas Nr. 7: chloras 

Rasta: Namų ūkio baliklis gaminamas iš natrio hipochlorito, cheminės medžiagos chloro pagrindu. Nors tai nėra grynas chloras, namuose gali susidurti su pavojingomis chloro dujomis, jei baliklį sumaišysi su amoniaku ar kitais valymo produktais. Netoksiška chloro koncentracija gali veikti ir per buitinius produktus, pagamintus iš chloro, pavyzdžiui, geriamajame vandenyje ir baseinuose naudojamas dezinfekavimo priemones. Jo galima rasti kai kuriuose buitiniuose valikliuose, pelėsių šalinimo priemonėse ir skalbinių balikliuose, o pėdsakus galima pastebėti net vandentiekio vandenyje. Pavojus sveikatai: Chloras gali būti didelė problema skydliaukės sveikatai, nes jis priklauso halogenų šeimai, kuriai taip pat priklauso jodas, bromas ir fluoras. Jodas yra viena iš dviejų pagrindinių skydliaukės hormono sudedamųjų dalių, o kai chloro yra per daug, organizmas jį gali pasisavinti vietoj jodo, nes jie labai panašūs. Tai gali sukelti Hašimoto ligą, hipotirozę ir kitų formų skydliaukės funkcijos sutrikimus. Chloro poveikis taip pat gali sukelti kosulį, švokštimą, čiaudulį ar net plaučių uždegimą, nes dirgina kvėpavimo takus. Neatmetami ir galvos skausmas, svaigimas, neryškus matymas, pykinimas, vėmimas, odos pūsles ir dirginimas. Sveikesnė alternatyva: Šveitimui išbandyk valgomąją sodą, o skalbimui - actą, kuris balina drabužius. Siekiant išvengti chloro poveikio per vandentiekio vandenį, įsirenk filtrus ant kriauklių ir dušo antgalių. 

Valymo priemonių toksinas Nr. 8: ketvirtiniai amonio junginiai 

Rasta: Daugumoje audinių minkštiklių ir „antibakterinių" valymo priemonių. Pavojus sveikatai: Prisideda prie antibiotikams atsparių bakterijų problemos, nes jie, kaip ir triklozanas, yra antimikrobiniai. Jis taip pat dirgina odą ir kvėpavimo takus. Sveikesnė alternatyva: Į skalavimo ciklą įpiltas baltasis actas minkština drabužius.

Kad išvengtum šių toksinų, rekomenduoju atidžiai skaityti valymo priemonių etiketes, lyg analizuotum maisto produktą. Tinkamai patikrinus galėsi rinktis visiškai natūralius, netoksiškus valymo produktus, kurių sudėtyje nėra pirmiau išvardytų cheminių medžiagų. 

Straipsnio autorė: Viktorija Macijauskienė

Susiję produktai

leaf
Užsisakyk naujienlaiškį ir gauk -10% nuolaidą kitam apsipirkimui