JAUTIENA - vienas labiausiai užmirštų ir daugiausiai maistinių medžiagų turintis produktas!

2023-04-06
JAUTIENA - vienas labiausiai užmirštų ir daugiausiai maistinių medžiagų turintis produktas!

Jeigu tu domiesi sveika mityba, tikriausiai ne kartą esati girdėjęs, kad raudonos mėsos reiktų atsisakyti, sumažinti ir jos rinktis ne daugiau nei kelis kartus per savaitę. Nors tokios rekomendacijos yra labai stipriai įsišaknijusios, nes neva raudona mėsa ir ypač jautiena didina uždegiminius procesus, gali sukelti kraujotakos ligas ar net vėžinius susirgimus, šiems teiginiams nėra stipraus pagrindo. Dažniausiai yra remiamasi asociacijos tyrimais, kurie nėra aukštas standartas medicinoje ir apskritai yra labai sunku identifikuoti, kad būtent jautiena, o ne kiti faktoriai  sukelia šias pasekmes. Savo patarimais ir įžvalgomis dėl jautienos įtraukimo į mitybos racioną dalinasi mitybos specialistė Tautvilė Šliažaitė.

Kokią jautieną reikėtų rinktis?

Pasak specialistės, geriausiai yra rinktis jautieną, kuri visą laiką buvo šerta išskirtinai tik žole. Yra pastebėta, kad tokios jautienos Omega-6 ir Omega-3 riebiųjų rūgščių santykis yra dar geresnis, tai reiškia, kad bus daugiau uždegimą mažinančių Omega – 3 riebiųjų rūgščių. Taip pat, kalbant apie gyvulinės kilmės produktų vartojimą ir jų įtaką aplinkai, reikėtų atsiminti, kad būtent žole auginti jaučiai padeda dirvožemiui atsistatyti. Be to, mums nebūtina jiems auginti papildomo maisto (dažnai girdime pasisakymus, kad gyvūnai suvalgo tai, ką galėtų valgyti žmonės, kaip pavyzdžiui grūdai) ir jie valgys, tai ko žmonės suvirškinti negali – žolę.

Kokybišką jautieną, esant sveikatos negalavimams siūlyčiau įtraukti mažiausiai 3-4 kartus per savaitę, nes tai vienas iš produktų, kuris gali iš esmės padėti atstatyti mūsų sveikatą. Labai naudinga besilaukiančioms ar maitinančioms mamoms, augantiems vaikams ir senyvo amžiaus žmonėms, kuriems dėl sumažėjusio apetito ir dažnai sutrikusios virškinimo sistemos sunkiau gauti pakankamai baltymų ir maistinių medžiagų.  

Praktikoje susiduriu, kad šiais laikais mes itin dažnai renkamės paukštieną, vietoj jautienos, bet lyginant šias dvi mėsos rūšis jautiena laimi visose kategorijose. Joje ne tik daugiau geležies ir cinko, bet ir mažiau Omega 6 riebiųjų rūgščių, kurių perteklius gali sukelti uždegiminius procesus. 

Mitybos specialistė: kodėl verta į racioną grąžinti jautieną?

 

Jautienos naudą galima paanalizuoti pagal 100 gramų jautienos kepsnio maistinę vertę:

•  Omega-3 ir Omega-6 santykis 1:3, o pavyzdžiui vištienos šlaunelių riebiųjų rūgščių santykis yra 1:10. 
•    Apie 30 gramų baltymų (atsiminkime, kad suaugusiam žmogui reiktų gauti mažiausiai 0.8g padaugintų iš mūsų svorio per dieną). 
•    Puikus B12 šaltinis – apie 3mcg per dieną; 
•    Puikus mineralinių medžiagų kaip geležies apie 4mg (suaugusiems reiktų gauti apie 10-15mg, daugiau moterims), cinko 7mg (rekomenduojama paros norma 10mg) ir seleno 30mcg (rekomenduojama paros norma 55mcg) šaltinis. 

Šiais laikais geležies trūkumas yra labai smarkiai paplitęs, ypač tarp moterų, kurios vis dar serga menstruacijomis, tad norint išvengti mažakraujystės, labai naudinga reguliariai įtraukti kokybišką jautieną į savo racioną. 

Jautiena - vienas geriausių produktų  vaikų primaitinimui

Tautvilės Šliažaitės teigimu, itin svarbu kiek ir kokios mėsos įtrauksime į savo vaikų racioną. Žole šeriama jautiena yra puikus pasirinkimas, ji ne tik gausi maistinių medžiagų, bet yra hipoalergeniška, tai reiškia, kad itin retai sukelia alergijas. Kai tuo tarpu morkos, žuvis ar kviečiai yra vienos dažniausiai pasitaikančių alergijų. Jautieną itin lengva įtraukti į vaikų primaitinimą – galima sumalti arba aš, savo atveju, mėsą paruošdavau minkštai ir leisdavau savo dukrai valgyti su dantenomis. 

Šviežios jautienos produktų siūlome išsirinkti fizinėse Livin parduotuvėse. 

 

Susiję produktai

leaf
Užsisakyk naujienlaiškį ir gauk -10% nuolaidą kitam apsipirkimui