Natūropatinės mitybos specialistės Tautvilės Šliažaitės 4 vertingi patarimai, kaip pagerinti mitybą nėštumo metu:
1. Pasirūpinkite, kad jūsų mityboje būtų gausu baltymų, kurie atlieka „statybinę“ funkciją. Bendra rekomendacija – gauti apie 0.8 g baltymų kiekvienam kilogramui kūno svorio per dieną (0.8 * svoris), tačiau nėštumo metu baltymų kiekį siūloma gerokai padidinti net iki 1.2-1.5 g kiekvienam kilogramui kūno svorio. Daugiausiai baltymų yra gyvulinės kilmės produktuose tokiuose, kaip mėsa, žuvis, kiaušiniai, pieno produktai, bet baltymų galime gauti ir iš augalinės kilmės produktų: ankštinių, grūdinių produktų, riešutų, sėklų. Deja, kaip ne viena mano besilaukianti pacientė yra pastebėjusi, pirmaisiais mėnesiais, net labai stengiantis maitintis kuo sveikiau ir įvairiau, tiesiog yra neįmanoma gauti reikiamo kiekio baltymų ir kitų būtinų maistinių medžiagų, nes atsiradus pykinimui dažniau norisi tik balto batono, o apie mėsos valgymą sunku net pagalvoti. Jei mityboje trūksta įvairovės, pirmaisiais mėnesiais jus pykina ar esate atsisakiusi ne vieno produkto, nėštumo metu rekomenduojama vartoti nėščiosioms skirtus papildus, pavyzdžiui, „Cytoplan Pregna-Plan“.
2. Nėštumo metu svarbu gauti pakankamai skaidulų. Jų gausu daržovėse, ankštiniuose produktuose, riešutuose, vaisiuose ir pilno grūdo kruopose. Pakankamas skaidulų kiekis veikia kaip prevencinė priemonė nuo vidurių užkietėjimo ir taip pat maitina žarnyno gerąsias bakterijas. Tyrimai rodo, kad moterys, kurios nėštumo metu gauna pakankamai gerųjų bakterijų su maistu ar vartoja maisto papildą, pavyzdžiui – „Cytoplan“ pieno rūgšties bakterijas, vaikeliui sumažina alergijų riziką ateityje.
3. Į mitybą įtraukite daugiau produktų, kuriuose gausu kalcio, nes šio mineralo poreikis gerokai išauga nėštumo metu. Rinkitės pieno produktus, mažas žuvis su kaulais (stintas ir pan.), migdolus ir kuo daugiau bei įvairesnių žalios spalvos daržovių. Jei dėl tam tikrų priežasčių nevartojate pieno produktų, rekomenduojama susimąstyti apie natūralių kalcio papildų vartojimą. „Cytoplan Wholefood calcium“ pagaminti iš jūros dumblių.
4. Nėštumo metu rekomenduojama vengti žuvies, kurioje gausu gyvsidabrio, ypač tuno ir kardžuvės, tačiau svarbu atsiminti, kad žuvies visiškai iš savo raciono išbraukti nereikėtų. Žuvis yra gausiausias Omega-3 riebiųjų rūgščių šaltinis ir kaip tyrimai rodo – mityboje didesnis kiekis Omega-3 turi teigiamą poveikį vaikelio kognityvinei funkcijai bei sumažina alergijų riziką ateityje. Todėl vartokite žuvų taukus ar krilių aliejų. Šiais laikais jau galima įsigyti ir veganiškų Omega-3 papildų, kurie pagaminti ir iš jūros daržovių – „Cytoplan Omega-3“.