Avižos ir celiakija

2015-01-28
Avižos ir celiakija

Iki šiol avižos dažniausiai buvo priskiriamos prie glitimą turinčių javų. To priežastis yra užterštumas glitimo turinčiais javais auginant, transportuojant ir apdirbant. Dauguma žmonių (tačiau ne visi), netoleruojančių glitimo, gali į savo valgiaraštį įtraukti „švarias“ avižas, nes avižų baltymų struktūra skiriasi nuo kviečių, rugių, speltos ir miežių. Avižos priklauso kitai botaninei grupei nei pastarieji. Cheminė avižų baltymų struktūra taip pat skiriasi. Glitimui jautriems žmonėms žalingos glitimo dalys vadinasi prolaminais, avižose tai aveninas, kviečiuose - gliadinas, rugiuose - sekalinas. Avižos turi tik dešimtadalį baltymų (avenino) lyginat su kviečiais (gliadino). Anglijoje, JAV ir Skandinavijoje neužterštos avižos jau seniai įeina į beglitiminį valgiaraštį.

„Bauckhof“ turi avižų dribsnių, kurie yra kontroliuojami be glitimo. „Bauckhof“ tikrina kiekvieną partiją dėl glitimo ir garantuoja mažesnį glitimo kiekį nei 20 ppm.

Auginimas: biodinamines avižas „Bauckhof“ avižų dribsniams be glitimo augina ilgalaikis „Bauckhof“ partneris iš Šiaurės Vokietijos. Šios avižos neužterštos kitais glitimo turinčiais javais nei auginant, nei perdirbant.

Pakuotė: „Bauckhof“ avižų dribsniai be glitimo supakuoti ne įprastuose popieriniuose maišeliuose, bet užlydytuose pakeliuose. Todėl į produktą negali patekti glitimo dulkės iš aplinkos.

Įstatymai: maisto produktų įstatymas teigia: „Avižos maisto produktuose žmonėms, netoleruojantiems glitimo, turi būti taip užaugintos, paruoštos ir/arba perdirbtos, kad nebūtų užteršiamos kviečiais, rugiais, miežiais ir jų hibridais; glitimo kiekis tokiose avižose negali viršyti 20 mg/kg (ppm).“ (Komisijos reglamentas EB Nr. 41/2009)

Sveikata: dauguma žmonių, sergančių celiakija, gali valgyti avižas. Tačiau rekomenduojama avižas įtraukti į beglitiminį valgiaraštį pamažu ir laipsniškai. Svarbiausia, kad avižų produktas būtų švarus. Įprastuose prekyboje esančiuose produktuose iš avižų glitimas gali siekti iki 80000 ppm.

Avižos – vertingas skaidulų šaltinis. Avižos gali praturtinti beglitiminį valgiaraštį, kuriame dažniausiai trūksta skaidulų:

  • avižose natūraliai subalansuotas įvairių maistinių medžiagų santykis;
  • avižose yra natūralaus vitamino B1;
  • mineralinės medžiagos avižose tarnauja kaip natūralus geležies šaltinis;
  • avižose daug skaidulinių medžiagų, taip pat ir tirpių skaidulų, kurios sudaro avižoms būdingas gleives;
  • avižų riebaluose yra daugiau nesočiųjų riebiųjų rūgščių nei kitose javų rūšyse.

Be to, avižos suteikia jėgų ir šildo, todėl jas vertina sportininkai. Avižų dribsnius be glitimo sergantiems celiakija rekomenduojama į valgiaraštį įvesti nedideliais kiekiais. Suvalgomas kiekis per dieną turėtų būti didinamas labai pamažu, geriausia prižiūrint sveikatos specialistams.

Susiję produktai

leaf
Užsisakyk naujienlaiškį ir gauk -10% nuolaidą kitam apsipirkimui