Klauskite

Atsakome darbo dienomis 8-17 val.
Taip pat galite klausti telefonu +370 659 44144

Jūsų užklausa išsiųsta, greitu metu gausite atsakymą į el. paštą.
0
Prekių
Pirkti

21. Kas yra celiakija ir beglitiminė dieta?

Skirtingai nei dažnai manoma, grūdai nėra lengvai virškinamas produktas. Yra nemažai žmonių, kurie tam tikrų grūdų produktų netoleruoja. Gana dažnos yra alergijos tam tikroms grūdų rūšims. Rimčiausia su grūdais mityboje susijusi liga yra celiakija.

Glitimas yra javų baltymas. Sutrikimas, kuomet neskaidomas javų glitimas, vadinamas celiakija. Ji apibrėžiama kaip genetinė imuniteto liga. Nesuskaidytas baltymas sukelia alerginę reakciją, žarnyno uždegimą, viduriavimą, pilvo pūtimą, svorio kritimą, depresiją, anemiją ir pan. Jos simptomai gali būti aiškūs, bet dažniausiai būna paslėpti, todėl serga daugiau žmonių nei diagnozuota: ir suaugusių, ir kūdikių, ir vaikų.

Celiakiją sukelia kviečių, rugių ir miežių glitimas. Avižos taip pat turi glitimo, bet jos priklauso kitai botaninei grupei ir cheminė avižų baltymų struktūra skiriasi nuo kviečių, miežių ir rugių. Glitimui jautriems žmonėms žalingos glitimo dalys vadinasi prolaminais, avižose tai aveninas, kviečiuose - gliadinas, rugiuose - sekalinas. Avižos turi tik dešimtadalį baltymų (avenino) lyginat su kviečiais (gliadino). Avižas toleruoja dauguma, nors ir ne visi glitimo netoleruojantys asmenys. Todėl įvairių šalių celiakijos organizacijos rekomenduoja avižas įtraukti į valgiaraštį, ypač vaikams. Tai daryti reikia palaipsniui. Celiakija nėra išgydoma liga, tačiau laikydamiesi beglitiminės dietos žmonės jaučiasi sveiki.

Beglitiminė dieta

Iš javų glitimo neturi ryžiai, soros ir kukurūzai. Kitos kultūros: grikiai, kynva, burnočiai, tapijoka, bulvės, saulėgrąžos, linų sėmenys, pupmedis, soja, avinžirniai, riešutai, lęšiai, pupelės. Svarbu turėti omenyje, kad glitimo būna ne tik tradiciniuose grūdų produktuose – kruopose, dribsniuose, sausuose pusryčiuose, miltuose, makaronuose, kepiniuose (pyraguose, vafliuose, picose, blynuose, sausainiuose), bet ir sultiniuose, prieskonių mišiniuose, batonėliuose, pudinguose, saldainiuose, desertuose, gėrimuose. Pagrindinė priežastis, kodėl jo visur dedama yra ta, kad glitimas yra skanus, taip pat turi rišančių, tirštinančių savybių.

Reikia žinoti, kad kultūros, kurios natūraliai neturi glitimo, dažniausiai būna su glitimo turinčių kultūrų priemaišomis. Todėl egzistuoja speciali maisto produktų kategorija „kontroliuojama be glitimo“, kuri žymima tokiu ar panašiu ženklu:

Taip pažymėti produktai gaminami iš grūdų, kurie auginami atskirai nuo kviečių, rugių ir miežių. Jie malami ir maišomi atskirame malūne, atskirose mašinose pakuojami, atskirai sandėliuojami. Avižos beveik visada būna užterštos kitokio glitimo turinčiais javais auginant, transportuojant ir apdirbant, todėl rinkoje atsiranda atskirai augintų ir perdirbtų avižų.

Manoma, kad celiakija ir kitos grūdų netoleravimo ligos paplito dėl grūdų rafinavimo, per didelio maisto priedų ir vienodo maisto vartojimo, gerųjų bakterijų, esminių riebiųjų rūgščių, vitaminų ir mineralų trūkumo. Anticeliakinė dieta yra būtina sergantiems celiakija, tačiau rekomenduojama sergant ir kitomis imuninėmis ligomis, odos ligomis arba „keistomis“ ligomis (pvz., autizmu). Kai kurie mitybos specialistai rekomenduoja ir profilaktiškai vengti glitimu turtingų produktų, ypač kviečių (pvz., vėžio prevencijai). Visiems kasdienėje mityboje reikėtų stengtis vartoti kuo įvairesnių rūšių grūdus (ne tik kviečius) ir kiek įmanoma (kiek leidžia virškinimas) stengtis pakeisti rafinuotų grūdų produktus pilno grūdo produktais.

Produktai be glitimo yra nurodyti mūsų tinklapyje. Produktų be glitimo skiltyje jie ten išvardinti ne visi, o tik tie, kur pats gamintojas rašo, kad produkte nėra glitimo. Nes, pvz., ryžiai ir soros patys glitimo neturi, tačiau gali būti, kad jų kruopose ar dribsniuose gali pasitaikyti glitimo turinčių javų priemaišų ar pėdsakų.

Norime atkreipti dėmesį, kad kompanijos „Bauck Hof“ beglitiminiai ruošiniai pyragams ir kitiems gaminiams yra skanūs nepaisant to, kad juose nėra glitimo (kas yra neįprasta).

Daugiau apie avižas ir celiakiją.

Visos teisės saugomos © LIVIN